Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej

 

Nawigacja

 • "Książki naszych marzeń"

  -Ludzie! Koniec świata! Kolejka do biblioteki! –krzyknął jeden z uczniów wracających z pierwszego piętra w czasie długiej przerwy w piątkowy, pochmurny dzień 20 listopada.   
          I rzeczywiście uważny obserwator dostrzegł szybko zmianę w obyczajach  naszej lipnickiej wszechnicy. Zaraz po dzwonku przed drzwiami biblioteki ustawił się długi ogonek chętnych do pożyczenia wybranej wcześniej i zarezerwowanej książki.  Kilkadziesiąt egzemplarzy najciekawszych nowości wydawniczych zakupiono niedawno w ramach kampanii czytelniczej „Książki naszych marzeń”, której to akcji patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej a na terenie naszej placówki realizują bibliotekarze i poloniści. Beneficjentem są wszyscy uczniowie, którzy wypożyczają po jednej książce na okres nie dłuższy niż dwa tygodnie wybrane przez siebie, ulubione książki. Warto dodać, że wybór przeznaczonych do zakupu hitów wydawniczych poprzedziły konsultacje z uczniami i nauczycielami. Znalazły się wśród nich m.in. popularne serie wydawnicze pt. Baśniobór”, „Jeżycjada”, „Przygody Tomka”, „Miętowa Seria”, „Magiczne drzewo” i inne.
            W ramach akcji odbyły się prelekcje dla rodziców w czasie których bibliotekarze Lucyna Kucharska i piszący te słowa przekonywali rodziców o potrzebie czytania ich dzieci, wykorzystując prezentację pt. „12 powodów dla których warto czytać książki”.
            Ponadto nasi poloniści Agnieszka Pałka oraz Barbara Czesak wystawili dla rodziców i dla uczniów przedstawienie będące adaptacją mickiewiczowskich ballad „Świteź” i „Świtezianka”. O szczegółach dotyczących tego wydarzenia poinformujemy w osobnym artykule.

  Wracając do sensacyjnego wzrostu zainteresowania czytelnictwem trzeba dodać, że wystawę w bibliotece szkolnej zatytułowaną „Książki naszych marzeń „obejrzała w ramach lekcji bibliotecznych większość uczniów naszej szkoły. Na koniec wypada wyrazić nadzieję, aby przełom czytelniczy stał się stałym elementem naszego życia szkolnego, zwłaszcza teraz, kiedy nadchodzą długie jesienne i zimowe wieczory. Wyłączmy na jakiś czas telewizję i komputer, zaszyjmy się w przytulnym kąciku na poddaszu i powędrujmy do cudownej Krainy  Wyobraźni. Szczerze zachęcam.
      Wasz Bibliotekarz Bogdan Struzik

  W Albumie Fotograficznym relacja foto.

 • Konkurs DYNIA HALLOWEEN dla klas 1-3 PSP

  Konkurs dla klas 1-3 PSP na najpiękniejszą dynię Halloweenową już rozstrzygnięty!

  Wyniki przedstawiają się następująco:

  1. kategoria - "wydrążona dynia - lampion":

    - 1. miejsce - Igor Strugała (kl. 2c)

    - 2. miejsce - Hubert Michałek (kl. 2c) 

                        Karol Przybyłko (kl. 2b)

    - 3. miejsce - Wojciech Konieczny (kl. 3a)

                        Bartosz Dzięgiel (kl. 1b)

                        Nikodem Mocię (kl. 3b)

    - wyróżnieni: Jakub Korogwicz (kl. 2b), Wiktoria Włudyka (kl. 1b), Emilia Przybyłko (kl. 1a), Mikołaj Widlarz (kl. 3a), Bartosz Pałka (kl. 2b), Paweł Paprota (kl. 2a), Emilia Dychus (kl. 2b), Emilia Wyrwa (kl. 2a), Zuzanna Kleszcz (kl. 1a), Julia Heród (kl. 3a).

  2. kategoria - praca plastyczna:

    - 1. miejsce - Lidia Trojanowska (kl. 1b)

    - 2. miejsce - Bartłomiej Sotoła (kl. 1b)

    - 3. miejsce - Aleksandra Plewa (kl. 2a)

    - wyróżnienie - Julia Fielek (kl. 1a).

  Wszystkim serdecznie gratuluję i jednocześnie dziękuję za zaangażowanie i wkład pracy włożony w przygotowanie tak pięknych prac konkursowych.

  Zapraszam do oglądnięcia fotorelacji z tego wydarzenia w Albumie Fotograficznym :)

  I. Imiołek

      

 • Święto Niepodległości w naszej szkole

  W przeddzień Święta Narodowego odbyła się akademia okolicznościowa, która zgromadziła całą społeczność szkolną w odświętnych strojach i z biało-czerwonymi kotylionami na piersi. 

  Relacja szczegółowa w Wiadomościach już wkrótce, w Albumie Fotograficznym już teraz!

 • Jestem SMART!

  Zgłosiliśmy swój udział w Ogólnopolskim konkursie „Jestem SMART”, który jest skierowany do uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów.

  Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do wykorzystywania internetu i urządzeń mobilnych w sposób świadomy i praktyczny oraz promocja nowoczesnych metod nauczania wśród nauczycieli.

  Konkurs ma uświadomić uczestnikom możliwości płynące z bezpiecznego korzystania z internetu i pokazać, w jaki sposób można wykorzystać urządzenia mobilne w różnych sytuacjach – nie tylko do zabawy.

  Promujemy wykorzystywanie smartfonów, tabletów, laptopów i internetu w celu poszerzania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności oraz ciekawego i aktywnego spędzania czasu.

  O tym, jak wyglądała akcja Jestem Smart w naszej szkole, przekonasz się oglądając specjalny fotoreportaż w Albumie Fotograficznym.

 • Korona Lipnicy zdobyta przez IVa!

  Klasa IV a została wylosowana do odbycia tej wycieczki w czasie spotkania z podróżnikiem p. Jackiem Piotrowskim.

  W ubiegły piatek, przy wspaniałej pogodzie zaatakowała południowym wejściem wszystkie najwyższe szczyty Lipnicy, o czym szczegółowo opowiemy niebawem. Tymczasem można oglądać relację foto autorstwa naszego przewodnika, Obieżyświata i Globtrotera J. Piotrowskiego. Zapraszamy!

   

 • Dyskoteka w Podstawówce!

  Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w środę 28 października bawili się wspólnie na długo wyczekiwanej dyskotece. Migoczące, kolorowe światła i świetna muzyka naszych szkolnych disc-jockejów ( A. Wnęka, W. Matlęgi, J. Kuca oraz gościnnie absolwenta naszej szkoły K. Ćwika) zachęcała wszystkich do tanecznych pląsów.

  Celem dyskoteki zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski była dobra zabawa oraz integracja uczniów a przede wszystkim charytatywna zbiórka pieniędzy dla bezdomnych zwierząt mieszkających w schroniskach. Zebrano kwotę 104 złotych, które zostaną wpłacone na konto schroniska w Krakowie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom dyskoteki i starszym kolegom z gimnazjum za udział i pomoc w organizacji zabawy. Nauczycielom, Pani Dorocie Więcław, Katarzynie Bazarnik, Barbarze Czesak dziękujemy serdecznie za opiekę, wspólną zabawę i poświęcony czas.

          Opiekun S.U

          Edyta Strugała

   

 • Niestrudzony Podróżnik Jacek Piotrowski w naszej szkole
  23.10.2015

  Tym razem w piątkowy poranek na zaproszenie Pani Krystyny Gaży i Edyty Strugały zagościł w naszej szkole niezwykły gość- Pan Jacek Piotrowski, niestrudzony podróżnik krain bliskich i dalekich. Obieżyświat, który przewędrował ze swym plecakiem pół świata, podzielił się swoją wiedzą z naszymi uczniami. Każdy mógł dotknąć ultralekkich tytanowych garnuszków, rozłożyć talerz z kawałka folii, położyć na magicznym materacu, ktory sam się może napełnić powietrzem. Z pomocą Pana Jacka odbyliśmy wirtualną podróż po okolicach Lipnicy Murowanej, bo najlepiej zacząć podróżowanie od miejsc, które są najbliżej. Niejeden młody uczestnik został zarażony bakcylem miłości do gór, którą tak pięknie wyraził poeta-wędrownik Jerzy Harasymowicz:
  "W górach jest wszystko co kocham
  I wszystkie wiersze są w bukach 
  I zawsze kiedy tam wracam 
  Biorą mnie klony za wnuka."

  Dziękujemy bardzo Panie Jacku, spotkamy sie w górach, tym bardziej, że klasa IVa została wylosowana do odbycia z Panem wycieczki po najbliższej okolicy.

  Relacja foto jak zwykle w Albumie fotograficznym.

 • Statuty na stronie

  Zachęcamy do zapoznania się ze Statutami: Zespołu Szkół, Publicznej Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum oraz Regulaminem korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych zamieszczonymi w zakładce Dokumenty w lewym panelu!

 • Dzień Papieski w ZS w Lipnicy Murowanej

  „Ideały są jak gwiazdy – jeśli nie można ich dosięgnąć, to należy się nimi kierować”

   

  16 października to wyjątkowa data, upamiętniająca wydarzenia sprzed trzydziestu siedmiu lat, kiedy to Polak – kard. Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Ten dzień pozostanie na zawsze w sercach ludzi, którzy mieli możliwość korzystać z nauk Jana Pawła II jeszcze za jego życia. Młode pokolenie jednak nie dostąpiło zaszczytu spotkania z Ojcem Świętym czy wysłuchania na żywo cennych rad kierowanych również pod ich adresem, dlatego, by pamięć o tak wielkim autorytecie była zawsze żywa co roku w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej organizowany jest Dzień Papieski.

  Tegoroczna akademia została wykonana przez młodzież szkolnego kółka teatralnego prowadzonego przez p. Agnieszkę Pałkę, p. Edytę Bazarnik oraz p. Barbarę Czesak, a jej tematem była droga, jaką przebył Karol Wojtyła, by móc służyć wsparciem, słowem i modlitwą młodym na całym świecie. Wśród wzruszających utworów poetyckich nie zabrakło wiersza autorstwa samego Jana Pawła II pt. „Dzieci”, w którym skłania nas on do refleksji, pytając:

  „To co w Was się zaczęło czy potraficie nie zepsuć?

  Czy będziecie zawsze oddzielać dobro i zło?”

  Zarówno fragmenty poezji jak i życiorysu Ojca Świętego wzbogacone zostały chwytającymi za serce prezentacjami multimedialnymi oraz utworami muzycznymi w wykonaniu szkolnego chóru pod opieką p. Małgorzaty Wiśniowskiej. Nie zabrakło najsłynniejszych pieśni związanych z postacią świętego (w tym jego ukochanej „Barki”) oraz pamiętnych przemówień, jak np. tego, gdzie nauczał, że „każdy ma w życiu swoje Westerplatte”. Całość programu zakończona została hymnem zbliżających się Dni Młodzieży, których gospodarzem w następnym roku jest miasto Kraków.

 • Dni wolne w roku szkolnym 2015/2016

  Dni wolne ustawowo:

  • Wszystkich Świętych – 1 listopada 2015 r.,
  • Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2015 r.,
  • Boże Narodzenie – 25–26 grudnia 2015 r.,
  • Nowy Rok – 1 stycznia 2016 r.,
  • Trzech Króli – 6 stycznia 2016 r.,
  • Poniedziałek Wielkanocny – 28 marca 2016 r.,
  • Święto Pracy – 1 maja 2016 r.,
  • Święto Konstytucji 3 Maja – 3 maja 2016 r.,
  • Boże Ciało – 26 maja 2016 r.

   

  Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

  • 14 październik 2015 r.,    /środa, Dzień Edukacji Narodowej/     
  • 5 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl IV-V SP    / środa, sprawdzian PSP/
  • 18 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl I-II PG    /poniedziałek, egzamin PG/
  • 19 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl I-II PG     /wtorek, egzamin PG/
  • 20 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl IV-VI SP i uczniów kl I-II PG     /środa, egzamin PG /
  • 4 kwietnia 2016 r.,   tylko dla uczniów kl I-III, którzy obowiązkowo uczestniczą w obchodach święta Patrona                / poniedziałek, Święto Patrona PG/
  • 2 maj 2016 r.,    / poniedziałek przed 3 maja/
  • 27 maj 2016 r.,    /piątek po Bożym Ciele/

   

  Przerwa Bożonarodzeniowa: 23 grudnia 2015 r.-1 stycznia 2016r.,

  Ferie zimowe: 16-31 stycznia 2016 r.,

  Przerwa Wielkanocna: 24-29 marzec2016 r..

   

 • Dzień Nauczyciela w Murowanej!

  Jak co roku szkolnej tradycji stało się zadość i obchodziliśmy w naszym Zespole Dzień Edukacji Narodowej zwany potocznie Dniem Nauczyciela.W związku ze świętem lipnickich pracowników oświaty odbyła się we wtorek uroczysta akademia przygotowana tym razem przez Samorząd Szkoły Podstawowej kierowany przez Panie Edytę Strugałę i Barbarę Czesak.Pani Dyrektor Zespołu Szkół Danuta Szot dziękując za przygotowanie akademii przekazała pedagogom i innym pracownikom szkoły życzenia siły i wytrwałości w realizacji tego trudnego zawodu. 

  W Albumie Fotograficznym relacja zdjęciowa z tego wydarzenia.

 • Ślubowali w Górnej!

  Dnia 09 października 2015 roku 31 Uczniów w Szkole Filialnej w Lipnicy Górnej zostało przyjętych w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej.

  Na uroczystość przybyli: Dyrekcja Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, Wójt Gminy Lipnica Murowana, przewodnicząca Rady Rodziców, ks. Proboszcz Rodzice pierwszoklasistów oraz uczniowie i wychowawcy klas II-III.

  Pierwszoklasiści w ramach sprawdzianu wiadomości i umiejętności odwiedzili trzy krainy: „Krainę mądrości”, „Krainę wiedzy” i „Krainę śpiewu”, gdzie prezentowali wiersze, pięknie śpiewali piosenki, grali na fletach i rozwiązywali różne zagadki. Po wykonaniu wszystkich zadań otrzymali klucze wiedzy, mądrości i śpiewu. Następnie odbyło się ślubowanie. Uczniowie przyrzekli kochać Ojczyznę, być dobrymi i pilnymi uczniami, oraz dbać o dobre imię swojej Szkoły. Swoje obietnice przypieczętowali odbiciem palca w Kronice Szkolnej.

  Ciepłe słowa do uczniów skierowali: Pani Dyrektor, Wójt Gminy i ks. Proboszcz.

  Pierwszoklasiści otrzymali upominki od Rady Rodziców, legitymacje szkolne, znaczki odblaskowe i zakładki do książek od uczniów klas II i III, a Rodzice przygotowali dzieciom słodką niespodziankę.

  Ten dzień na długo w pamięci uczniów klas pierwszych i ich wychowawców.

  Aleksandra Kępa

  Lucyna Kucharska

  W Albumie Fotograficznym znajdziecie relację foto tego ciekawego wydarzenia.

 • Sprzątali Świat w Górnej!
   

  SPRAWOZDANIE Z AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

   

   

  Dnia 18 września, uczniowie klas I ,II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej, jak co roku przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata”.

  Tego dnia wszystkie klasy pod opieką swoich wychowawców, dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, ruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczone tereny.

  Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

           Wychowawcy i uczniowie PSP w Lipnicy Górnej

 • Sprzątanie Świata 2015!

  Tegoroczna  akcja  „ Sprzątanie Świata” odbywa się pod hasłem „Wyprawa-Poprawa”. Biorą w niej  udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni życiowej. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej w dniu 18.09.2015 roku przygotowani przez nauczycieli wzięli czynny udział we wspomnianych przedsięwzięciach poprzez przygotowanie plakatów oraz ulotek informacyjnych o zagrożeniach dla przyrody ze strony człowieka. Uczniowie klasy V b w formie montażu słowno- muzycznego przedstawili całej społeczności uczniowskiej naszego Zespołu Szkół podstawowe informacje o sposobach dbania o środowisko. Przypomnieli, że data Sprzątania Świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety, wielu turystów nie szanuje miejsc, w których spędza swój urlop, widać to również  w naszej gminie. Śmiecą nie tylko turyści, ale również mieszkańcy.

  Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.

  „Ziemia to Matka wszystkiego żywego, a człowiek – choć mądry, najbardziej ją zniszczył. Zabiera, rabuje ,wykorzystuje bez końca. Jeżeli nie zmieni się ludzkie myślenie, niedługo nie będzie wokoło zieleni, a Ziemia zamieni się w wielką pustynię. Więc pomyśl o tym co czynisz człowieku, by Ziemia przetrwała jeszcze wiele wieków!”

    Takie to mądre myśli przedstawiły w swoim programie dzieci, a czy my dorośli robimy wszystko, aby wokół było czysto? Warto się zastanowić, jak mądrze gospodarować, nie niszcząc środowiska. Czy nie lepiej byłoby, gdy surowce wtórne skupowały sklepy, w których nabywamy produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu?

  Wędrując po centrum i okolicy Lipnicy Murowanej, Dolnej i Górnej dzieci i młodzież naszej szkoły zebrały 62 worki śmieci, w tym 16 - szkła, 15 –opakowań plastikowych, 10 –odpadów z  metalu, 21 – odpadów mieszanych.

   Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za wkład pracy na rzecz czystości naszego wspólnego środowiska, w  którym żyjemy. Zapraszamy za rok.

  Zofia Gaura i Edyta Strugała- organizatorki akcji.

  Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w Albumie!

   

 • Aktualizacja danych
  01.09.2015

  Dane z programu Plan lekcji oraz Konsultacji z nauczycielami zostały zaktualizowane!

 • Dowozy w roku szkolnym 2015/2016

  Rozkład jazdy autobusu i busa szkolnego znajdziecie Państwo w zakładce "Dowóz Uczniów" w lewym panelu menu.

  Uwaga!

  W dniu 01.09.2015r obowiązuje rozkład zamieszczony w poprzedniej wiadomości (patrz niżej).

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

  Z początkiem nowego roku szkolnego 2015/2016 mamy dla uczniów dwie wiadomości: to co dobre szybko się kończy, dlatego wakacyjna beztroska już za nami, lecz ku pokrzepieniu serc dodać należy, że te najlepsze wakacje wciąż mogą być jeszcze przed nami.

  Rozpoczęcie dziesięciu miesięcy wytężonej pracy uczciliśmy jak co roku przy płycie pamięci żołnierzy AK, następnie Mszą Świętą, by ostatecznie spotkać się w budynku ZS i tam obejrzeć program przygotowany przez uczniów klas Vb i VIb. Scenariusz uroczystości nawiązywał do siedemdziesiątej szóstej rocznicy wybuchu II wojny światowej, a swą uwagę kierował przede wszystkim na ówczesną sytuację dzieci i młodzieży.

   Głównym punktem programu artystycznego było krótkie przedstawienie obrazujące jedną z tajnych lekcji ciężkiego czasu okupacji. Zgromadzona na sali publiczność oprócz fragmentów wierszy nawiązujących do września 1939 roku, mogła usłyszeć oryginalny komunikat informujący o początku wojny i nawołujący do walki. Nie zabrakło również poezji w wersji muzycznej. W hołdzie polskim dzieciom, których dzieciństwo przypadło na lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku zabrzmiała niezwykle wzruszająca piosenka Edmunda Fettinga pt. ”Dzieci wojny”. Jej puentą były głębokie słowa:

  „Oni wszyscy, życiem swoim

  okupili czas pokoju,

  ich męczeństwa gorzka pamięć,

  w ludzkich sercach pozostanie.

  Nie zagaśnie przez stulecia,

  cześć i chwała wojny dzieciom.

  Cześć i chwała polskim dzieciom.”

  Podsumowanie zaś całego przekazu stanowił utwór Anny Marii Jopek pt. „Dzieci po to są”:

  One są. Mają niespokojną przystań u każdego z nas.

  One są demonami wojny, która tutaj wiecznie trwa.

  Każde wojnę toczy swoją prawie od pierwszego dnia.

  Nie umiemy ich oswoić póki mamy na to czas.

  Wielu wie, że co damy dziecku tysiąckrotnie zwróci się.

  Czemu więc nie uczymy ich miłości, zanim pojmą,

  że przegrywamy każdą wojnę kiedy zaczynamy ją.

  A ci, którzy przyjdą po nas już nie wiedzą, o co szło...

  Kto to wie czy szaleństwo nasze miałoby rozmiary swe,

  gdyby człowiek zapamiętał, że dzieci są, by kochać je.

   

  Z religii każdej to w pamięci zawsze miej,

  że małe dzieci po to są, by kochać je.

  A z najmądrzejszych ksiąg zachowaj tylko te,

  co mówią, że dzieci po to są, by kochać je.

                                                     Sprawozdanie: Barbara Czesak

  Zapraszamy do obejrzenia relacji foto w naszym Albumie

 • Wyprawka szkolna dla uczniów kl III SP

  Rodzice uczniów klas III Szkoły Podstawowej mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników na rok szkolny 2015/2016. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły w godzinach od 7.00 do 15.00. 
  Załączony wniosek można wypełnić i dostarczyć do sekretariatu.

  Wzór wniosku do pobrania: wniosek_o_wyprawke_szkolna.doc

 • MEN o bezłatnych podręcznikach

  UWAGA RODZICE!
  Informacja MEN dotycząca bezpłatnych podręczników na rok szkolny 2015/2016-
  -zobacz plakat:       Plakat_informacyjny_dla_rodzicow.pdf

 • Podręczniki szkolne na rok szkolny 2015/2016

  Poniżej zamieszczamy linki do wykazów podręczników, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2015/2016.

  1. Podręczniki do szkoły podstawowej:

  podr_psp_15-16kkk.pdf

  2. Podręczniki do gimnazjum:

  podr_pg_15-16kkk.pdf

   

strona: