Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej

 

Nawigacja

 • Podręczniki szkolne na rok szkolny 2015/2016

  Poniżej zamieszczamy linki do wykazów podręczników, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2015/2016.

  1. Podręczniki do szkoły podstawowej:

  podr_psp_15-16kkk.pdf

  2. Podręczniki do gimnazjum:

  podr_pg_15-16kkk.pdf

   

 • Po raz ostatni zadzwoni dzwonek.....

  Uczniom, rodzicom, pracownikom oświaty i przyjaciołom naszej placówki przypominamy, że Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 rozpoczyna Msza św. o godz. 8.00 w kościele parafialnym. Po niej, ok. godz. 9.00 na sali gimnastycznej, rozpocznie się inscenizacja programu na zakończenie roku, a następnie w klasach odbędą się spotkania z wychowawcami, w czasie których nastąpi rozdanie świadectw szkolnych. 

  Serdecznie zapraszamy!

 • "Ratujemy i uczymy ratować"

  Przez cały rok szkolny 2014/2015 uczniowie klas I – III brali udział w programie „Ratujemy i uczymy ratować”. Uczyli się co robić zanim przyjedzie pogotowie oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Pomagał im w tym doktor Kręciołek. Dzieci uczyły się sprawdzać, czy osoba jest przytomna, jak wezwać pomoc, sprawdzić oddech, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonać oddechy ratownicze i uciskać klatkę piersiową. Dzięki manekinom otrzymanym od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczyli się tego praktycznie.

  Pamiętaj nigdy nie wiesz, kiedy i Ty możesz uratować komuś życie.

   

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 • "Mój ulubiony owoc- moje ulubione warzywo"

  Konkurs „Mój ulubiony owoc – moje ulubione warzywo” ROZSTRZYGNIĘTY

  Uczniowie klas I – III przez cały rok szkolny 2014/2015 brali udział w programie „ Owoce w szkole”, w ramach którego spożywali porcje owoców i warzyw. O tym jak ważne są one w codziennej diecie nie trzeba nikogo przekonywać. Nasi uczniowie wiedzą o tym. Dzieci rysowały swoje ulubione owoce lub warzywa oraz układały o nich krótką rymowankę. W konkursie udział wzięła ponad połowa uczniów. Poziom prac był wysoki. Jury miało ogromne trudności z wyłonieniem zwycięzców. Nagrodzeni uczniowie otrzymali „słodkie” marchewki - przytulanki oraz koszyczki zabawkowych owoców i warzyw. Sponsorem nagród był nasz dostawca –  Firma Handlowa „ATA” Tomasz Mizioł Małgorzata Mizioł, której serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom gratuluję. Pamiętajcie, że tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ zjadając pyszne owoce i warzywa będziecie zdrowi. A oto nagrodzeni uczniowie:

  I miejsce – Dominika Wójtowicz - kl. Ia

  Franciszek Marzec – kl. IIa

  Klaudia Trojan – kl. IIIa

  II miejsce – Wiktoria Przybyłko – kl. Ia

  Julia Heród – kl. IIa

  Piotr Leszczyński – kl. IIIb

  III miejsce – Justyna Paprota – kl. Ib

  Emilia Horyń – kl. IIb

  Paweł Cempura – kl. IIIa

  Wyróżnienie – Milena Wnęk – kl. IIIb

  Emilia Piś – kl. IIIb

 • "Jak dbasz o zęby"
  22.06.2015

  W ramach programu profilaktyki uczniowie klas I –III wzięli udział w konkursie „Jak dbasz o zęby”. Po ilości i jakości prac widać, że uczniowie wiedzą co robić, aby mieć zdrowe zęby. Pomysłowość naszych uczniów jest wielka. Widać również ich zdolności plastyczne. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Tak trzymać. A oto nagrodzeni uczniowie:

  I miejsce – Dominika Wójtowicz - kl. Ia

  Jakub Piech – kl. IIa

  Emilia Piś – kl. IIIb

  Milena Wnęk – kl. IIIb

  II miejsce – Joanna Jarosz – kl. Ia

  Nikola Tworzydło – kl. IIb

  Wiktoria Plewa – kl. IIIa

  III miejsce – Emilia Rogowska – kl. Ia

  Dominika Wojdak – kl. Ia

  Karol Strugała – kl. IIIb

  Jakub Kulas – kl. IIIb

 • Wielki finał innowacji pedagogicznej w II b!

  Kilkutygodniowe przygotowania nie poszły na marne i 19 .06.2015r. mogliśmy w sali multimedialnej naszego gimnazjum obejrzeć prezentację projektu pt. ,,Zachowanie przy stole dawniej i dziś – obyczajowość i jej obraz w literaturze i historii Polski’’.  Został on zgłoszony do kuratorium oświaty jako innowacja pedagogiczna. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, widowisko przedstawiono dwukrotnie a licznie zgromadzeni widzowie mogli go oglądać w dwóch odsłonach. Doszło też później do zwiedzania przygotowanych w ogromnej ilości cennych eksponatów przez uczniów wielu klas, które przerodziło się w spotkania z historią obyczajowości i sztuki użytkowej trzech epok: średniowiecza, doby stanisławowskiej
   i współczesności.

  Wszyscy bez wyjątku uczniowie naszej IIb, przebrani w stroje historyczne, prezentowali trudne teksty literackie traktujące o zawiłościach zachowania się przy stole dawniej i dziś. Inni pokazywali w krótkich scenkach, jak wyglądało biesiadowanie przed wielu laty oraz jak powinno wyglądać współcześnie. Na koniec, kiedy przebrzmiały zasłużone oklaski, aktorzy i zaproszeni rodzice oraz nauczyciele, Pani dyrektor oraz Pani kierownik ZOSiPU zasiedli do przygotowanego na tę okazję słodkiego posiłku. Popijając kawę i herbatę uczniowie dyskutowali o projekcie i mogli w praktyce wykorzystać zdobyte umiejętności kulturalnego zachowania przy stole. Warto podkreślić osobiste zaangażowanie opiekunów projektu: Pani Katarzyny Ligęzy i Agnieszki Pałki, które włożyły wraz ze swymi podopiecznymi bardzo wiele pracy w stworzenie tego niezwykle pięknego i pożytecznego spektaklu.

  Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć w Galerii fotograficznej, aby chociaż w części zrozumieć doniosłość i rangę  przedsięwzięcia. 

 • Rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Najlepszego Ekologa Szkoły” w roku szkolnym 2014/2015

  Kolejna edycja  konkursu ekologicznego, który trwa cały rok szkolny dobiegła końca. Uczniowie zbierają surowce wtórne :  ( makulaturę, zakrętki, baterie, kardidże, tonery i telefony komórkowe). Każdy uczestnik konkursu otrzymuje dodatnie punkty do zachowania oraz walczy o miejsce na podium i nagrody rzeczowe.

  W tym roku szkolnym uczniowie SP i PG zebrali łącznie: , 1150 kg makulatury,  220 kg zakrętek,  74 kg baterii.

   

  Wyniki konkursu w PSP           Wyniki konkursu w gimnazjum

   

  Kategoria: „MakulaturaKategoria ogólna

  I miejsce: Radosław Kowalik    I miejsce: Monika Machał

  II miejsce: Bartłomiej Przybyłko         II miejsce: Alicja Kaczor

  III miejsc: Małgorzata Kaczor  III miejsce: Sławomir Wnęk

   

  Kategoria: „ Baterie”        Kategoria: „ Baterie

   I miejsce: Olaf Plewa      I miejsce: Rafał Wójcik

   

  Kategoria: „Zakrętki”      Kategoria: „ Zakrętki”

  I miejsce: Karol Smosna  I miejsce: Aleksandra Śliwa

  II miejsce: Julia Śliwa

  III miejsce: Igor Florek    Kategoria: „Makulatura”

             Wyróżnienie:  Marta Paprota

  Kategoria ogólna

  I miejsce Marek Merecik

  II miejsce: Karol Jodłowski

  III miejsce: Monika Mucha

   

   

  Wszystkim serdecznie dziękujemy i  gratulujemy. Zapraszamy po wakacjach do udziału w kolejnej edycji.

        

   

  Edyta Strugała

   Zofia Gaura

   

 • Strażacy w Murowanej!

  Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji dzieci. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.

  W celu podniesienia  wiedzy oraz umiejętności dzieci w zakresie bezpieczeństwa pożarowego 12.05.2015r. w naszej szkole gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipnicy Murowanej. Strażacy rozmawiali z uczniami na temat pracy jaką wykonują, na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw. Zaprezentowali również wyposażenie samochodów strażackich. Duże wrażenie zrobił na uczniach wóz strażacki oraz akcesoria, które prezentowali strażacy. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania strażaków, również one zadawały pytania. Niektóre elementy wozu, takie jak: wąż, nożyce, gaśnica, hełm dzieci miały w swoich dłoniach. Wychowankom szczególnie spodobała się prezentacja węża strażackiego, który używany jest w akcjach pożarowych. Ponadto dzieci miały okazję wejść do wozu strażackiego, zobaczyć jak wygląda on w środku oraz usiąść na siedzeniu z przodu samochodu. Prezentacja dużej lampy strażackiej używanej w akcjach nocnych wzbudziło duże zainteresowanie. Strażacy również przypomnieli numer telefonu, na który należy zgłaszać pomoc.

 • Z ortografią na Ty w Górnej!

  2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Górnej odbył się X Gminny Konkurs Ortograficzny pt.” Z ortografią na Ty”

      Celem konkursu było kształcenie umiejętności poprawnej pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi, wdrażanie do systematycznej i konsekwentnej pracy nad rozwijaniem biegłości ortograficznej. W konkursie brali udział uczniowie klas II-III szkół podstawowych z terenu  naszej gminy, którzy zostali wyłonieni w szkolnych zmaganiach ortograficznych. Prace oceniała komisja w składzie:

  -Pani Dyrektor ZS w Lipnicy Murowanej mgr Danuta Szot

  -Pani mgr  Małgorzata Mendel

  -Pani mgr  Elżbieta Czauderna

  I miejsce zdobyła Dominik Hec- PSP Rajbrot

  II miejsce zdobył Mikołaj Jędrusiak- PSP Rajbrot oraz Milena Morydz- PSP Lipnica Górna

  III miejsce zdobył  Mateusz Wrona- PSP Rajbrot oraz Jakub Fitrzyk- PSP Rajbrot,

  dalsze miejsca zajęli:

   Karol Strugała - PSP Lipnica Górna, Żaneta Włudyka- PSP Lipnica Górna, Wiktoria Białka- PSP Lipnica Górna.

     Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali dyplomy gratulacyjne za udział w finale oraz nagrody książkowe.

     Uczniom, którzy byli uczestnikami dotychczasowych edycji konkursu  gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu ortografii. Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursowych zmagań oraz zapraszamy na przyszły rok.

 • „Przez zabawę do wiedzy”

  29 maja w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbył się konkurs matematyczno – fizyczny „Przez zabawę do wiedzy”. Zadaniem uczniów było zaprezentować wykonaną samodzielnie niestandardową bryłę oraz efektowne doświadczenie fizyczne. Nad konkursem czuwała pani Małgorzata Wiśniowska, zaś komisji konkursowej przewodniczył wieloletni, emerytowany obecnie nauczyciel fizyki i matematyki, pan Stanisław Włodarczyk. Komisja musiała się zmierzyć z nie lada zadaniem, gdyż kreatywność uczniów okazała się ogromna. Zachwycały nie tylko rewelacyjne pomysły na bryłę, ale również niesamowita staranność wykonania tych niejednokrotnie bardzo skomplikowanych figur. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie, zaprezentowali także bardzo interesujące i efektowne doświadczenia wykazując się przy tym szerokim zakresem wiedzy z fizyki (co również podlegało ocenie). Podsumowując wyniki konkursu pani dyrektor Danuta Szot, która wraz z panią Krystyną Gażą oraz panią Anną Cempurą oceniały zmagania uczniów, podziękowała wszystkim uczestnikom za ich ogromny wkład pracy w przygotowanie się do prezentacji. W etapie szkolnym I miejsce zdobyła Karolina Rysak z klasy IIIA, II miejsce Anna Sowa również z klasy IIIA zaś III miejsce Agnieszka Kopeć z klasy IB. W etapie gminnym Karolina i Ania okazały się bezkonkurencyjne i również zajęły dwie pierwsze lokaty zamieniając się jedynie miejscami.

     Mam nadzieję, że przyszłoroczna edycja konkursu również będzie obfitować w świetne pomysły.

  Małgorzata Wiśniowska

 • InstaLing w naszej szkole!

  Język angielski wcale nie jest łatwy do nauki… „ta pisownia i inna wymowa strasznie się miesza”…często słyszałyśmy od uczniów, co więcej częste błędy w pisowni słownictwa oraz problemy z ich zapamiętaniem. Skłoniło nas to do refleksji jak możemy pomóc uczniom, aby łatwiej, przyjemniej lecz przede wszystkim regularnie powtarzali słownictwo i pisownię wyrazów angielskich w domu.  I tak pewnego zimowego wieczoru przeczytałam o programie InstaLing i już następnego dnia po konsultacjach z panią Bożeną Piasecką  wiedziałyśmy, że musimy zachęcić naszych uczniów do regularnej pracy.

  Insta.Ling jest stroną internetową do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Uczniowie w swoim tempie pracują na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym, tak aby to im było wygodnie. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki, która trwa około 5 minut.

  Należą się wielkie brawa dla wszystkich uczniów, którzy regularnie powtarzali słownictwo w domu, ale co ważniejsze sami widzieli efekty jakie przynosi praca w domu i to była największa nagroda. Co więcej znacząco poprawili swoją znajomość słownictwa i oceny!

  Lecz warto nadmienić iż nie tylko uczniowie pracowali. Również  i panie musiały wiele wysiłku włożyć w pracę na platformie. Codzienne sprawdzanie systematyczności pracy i postępów uczniów, przydzielanie słówek, ale jaka jest nasza satysfakcja, że nasi uczniowie tak chętnie pracowali i dostrzegli, że nauka języka obcego w cale nie musi być nudna, wprowadzony pilotażowo program okazał się REWELACJĄ w naszej szkole!!

  Chciałabym również nadmienić, że obydwie z Panią Bożeną otrzymałyśmy certyfikat, a ja jako jedna z 50 nauczycielek w całej Polsce otrzymałam Złoty Certyfikat.

  Po wakacjach znów zaczynamy naszą przygodę z InstaLing!

  Remember!! Practice makes Perfect!! – ćwiczenia czynią mistrza

  B.Piasecka, A.Kądziołka

 • Mistrz Kochanowski nie znalazłby słów! - wycieczka do gospodarstwa ekologicznego.

  Trudno w słowach przekazać wrażenia z jakże pasjonującej wycieczki do Gospodarstwa Ekologicznego państwa Wnęków w Lipnicy Murowanej. Na wyprawę udała się, w ramach innowacji pedagogicznej i projektu gimnazjalnego, klasa IIb z panią Agnieszką Pałką i Katarzyną Ligęzą. Samo poszukiwanie szlaku wiodącego do państwa Wnęków od strony Działów przyniosło wiele atrakcji. Humory i dobre nastroje dopisywały. Po kąpieli błotnej, zanurzeni w wysokich trawach łąk dotarliśmy na miejsce. Pan Andrzej Wnęk wraz z synem Adamem oczekiwali naszego nadejścia. Przywitani, zostaliśmy wciągnięci w niesłychany i już rzadko spotykany świat „wsi spokojnej i wesołej”. Oprowadzeni po gospodarstwie, w którym nadal hoduje się min. kozy, świnie, konie, wkroczyliśmy w świat sielanki, którą słowami trudno opisać. Nadszedł czas aby zrealizować cel podróży – przyjrzeć się pracy podczas produkcji pełnowartościowego chleba tj. chleba z mąki z pełnego przemiału. Przypatrywaliśmy się niemal wszystkim etapom jego powstawania. Pomijając pierwszy etap uprawy i zbioru zbóż, który dokonuje się odpowiednią porą roku, mieliśmy okazję przypatrzeć się  procesowi powstawania zaczynu, rozpalania pieca, mieszania składników na chleb tj. mąki razowej, wody, soli kamiennej z zawartością mikroelementów, zakwasu poprzez porcjowanie, formowanie ciasta, umieszczanie w foremkach, koszykach,  wkładanie do pieca i jego wyciąganie, gdy osiągnie  odpowiedni kolor i dojrzałość. Nie pominęliśmy też wspaniałej lekcji o rodzajach zboża (m.in. dowiedzieliśmy się co to jest orkisz) i jego obróbce. Poznaliśmy maszyny do plewienia ziarna, jego oczyszczania i mielenia. Dzięki gościnności państwa Wnęków mieliśmy okazję skosztować każdy rodzaj chleba z okrasą lub bez, według upodobań, tak że nikt w porze obiadu nie pozostał głodny. Kolejne kroki na terenie tego gospodarstwa zaprowadziły nas do pasieki, gdzie Gospodarz udzielił nam pasjonującej lekcji, tym razem o pozyskiwaniu miodu i produktów pszczelich. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowiadania zakończonego poszukiwaniem królowej pszczół. I to jeszcze nie koniec! Przyszedł też czas na „doglądnięcie upraw”, w tym zbiór i degustacja słodziutkich czereśni. Chłopcy z naszej klasy odkryli też warsztat, w którym nasz rówieśnik Adaś, syn pana Wnęka,  składa cudne motory. Trudno było ich potem przegonić z tego warsztatu, ale cóż było czynić. Nadszedł czas pożegnania. Nikt nie chciał wracać do domu. Chcieliśmy jak najdłużej pozostać w tej sielance i gdyby nie rodzice oczekujący naszego powrotu, pozostalibyśmy u państwa Wnęków o wiele dłużej. Z całego serca DZIĘKUJEMY!!!!

  Uczestnik wycieczki

 • Czarny Staw pod Rysami zdobyty!!!

  1 czerwca, w poniedziałek, Lipniccy Taternicy :) tj. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum pod opieką pań: M.Wiśniowskiej, A.Kądziołki, K.Gaży, K.Gromala i kierownikiem wycieczki panią K.Ligęzy dotarła nad Czarny Staw pod Rysami!!!

  Cudna odsłona Tatr skąpanych w słońcu nadawała sił i motywacji do pokonania dość stromego podejścia z Morskiego Oka nad Czarny Staw. Różnicę wzniesień prawie 200 metrów na odcinku niespełna 1 km nasi uczniowie pokonali skacząc  po skałkach jak kozice :). Świetna kondycja to zapewne efekt intensywnych ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego!. Wysoka kultura osobista młodzieży i wzorowe zachowanie na terenie Parku Narodowego to również powód do dumy i dodatkowy atrybut udanej wycieczki. Interesujące przewodnictwo pana Jakuba Dąbrowskiego z biura usług turystycznych Żagiel, pogoda „jak na zamówienie”, nieprawdopodobnie mała ilość turystów na drodze do Morskiego Oka i dobre humory całej grupy sprzyjały podziwianiu piękna górskiego krajobrazu i mam nadzieję, że zaszczepiły  w sercach młodych ludzi miłość do Polskich Tar.

  Katarzyna Ligęza

 • 7 gimnazjów na konkursie MATHS IS COOL w Lipnicy Murowanej!

  Wywiad z panią Katarzyną Ligęzą przeprowadzony przez reportera naszej strony internetowej.

  REPORTER:

  -W związku z dużym wydarzeniem, jakie miało miejsce we środę 27 maja na terenie naszej szkoły, chciałbym zadać pani kilka pytań, w tym zasadnicze o ideę konkursu.

  PANI KATARZYNA LIGĘZA:

  - MATHS IS COOL to konkurs matematyczny w języku angielskim, kierowany głównie do uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum z terenu gmin Lipnica Murowana, Gnojnik, Iwkowa, Nowy Wiśnicz, Trzciana, Żegocina. Polega na rozwiązywaniu zadań matematycznych zapisanych w języku angielskim.

  - Jakiego rodzaju są to zadania?

  - Tak naprawdę to konkurs składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie otrzymują arkusz zadań otwartych, czyli taki w którym po przeczytaniu treści zadań zredagowanych w języku angielskim uczeń prezentuje pełne rozwiązanie danego problemu matematycznego. Są to zadnia, których zakres  raczej nie wykracza poza treści nauczania w gimnazjum, ale z pewnością są to zadania nietuzinkowe, odnoszące się do złożonych problemów matematycznych, głównie o charakterze praktycznym. Test w drugiej części konkursu obejmuje zadania zamknięte, czyli takie, w których uczeń po wcześniejszym rozwiązaniu wskazuje prawidłową jego zdaniem odpowiedź. Zadania tego testu są zazwyczaj mniej czasochłonne w rozwiązywaniu, ale nadal są to zadania niestandardowe, często intrygujące młodzież zainteresowaną matematyką.

  - Słyszałem, że uczniowie piszą konkurs aż dwie godziny, po godzinnie każdą część konkursu, czy to nie za długo?

  - Nie, wręcz przeciwnie. Pierwsza część zawiera 8 zadań, a druga aż 17. Ponadto pamiętajmy, że cały test napisany jest w języku angielskim. Trzeba więc uważnie przeczytać tekst, dokonać jego tłumaczenia a następnie rozwiązać. W przypadku testu otwartego należy zaprezentować rozwiązanie i napisać odpowiedź. Ponadto, biorąc pod uwagę trudność zadań uważam, że godzina na każdą część konkursu to minimum dla dobrze przygotowanego uczestnika.

  - Konkurs rozstrzygnięto i nagrody rozdano zaledwie w godzinę po zakończeniu drugiej części, jak to możliwe? Zazwyczaj przy tak rozbudowanych konkursach, wyniki ogłaszane są po kilku dniach a nawet tygodniach.

  - To prawda, ale w przypadku Maths is cool jest to możliwe z powodu dobrej organizacji konkursu
  i limitom uczestników, każda szkoła mogła wystawić maksymalnie 4 reprezentantów, a także silnej ekipie wchodzącej w skład komisji konkursowej. Zadania otwarte celowo przewidziane są na pierwszą część. W tym czasie, kiedy uczniowie je rozwiązują, na sali gimnastycznej  ja, jako autor zadań oraz zasad oceniania, przeprowadzam w osobnym pomieszczeniu szkolenie nauczycieli, którzy zasiądą do pracy w komisji. Są to nauczyciele, którzy wraz z uczniami przyjeżdżają na konkurs. Na przerwie spotykamy się wszyscy: uczniowie w osobnym pomieszczeniu goszczeni są posiłkiem, podobnie jak nauczyciele, którzy w osobnej sali dzielą się ponadto radami z zakresu dydaktyki  i metodyki. Przyznam, że rozmowy te są niezwykle wartościowe dla warsztatu pracy każdego z uczestników. W czasie gdy wyznaczeni nauczyciele udają się z uczniami na salę gimnastyczną na drugą część konkursu, rozpoczyna się sprawdzanie prac uczniów, które zazwyczaj kończy się równo z końcem drugiej części. Uczniowie jeszcze raz udają się na posiłek a praca komisji skupiuona jest na zliczaniu ilości poprawnie rozwiązanych zadań z kart odpowiedzi. Ta część pracy komisji nie jest już ani czasochłonna, ani absorbująca. Następnie wyniki nanosimy na arkusz Excel’a i po kilku minutach znamy już zwycięzcę.

  - Wspomniała pani, że jest autorem zadań. Czy jest to oznacza, że również organizatorem konkursu?

  - Niezupełnie. Jestem pomysłodawcą konkursu. W 2008 roku zrodził się w mojej głowie pomysł na  Maths is cool i  konkurs w niezmienionej postaci trwa do dziś. W sprawach organizacyjnych wspiera mnie pani Iwona Imiołek, która od lat pełni ważną rolę tłumacza zadań konkursu na język angielski. Ponadto co rok zgłaszają się nauczyciele chętni np. do pomocy  w kuchni, wykonujący dekorację sali itp. Czuję zatem wsparcie grona pedagogicznego w czasie przygotowań do konkursu.

  - No właśnie, a jak dużo czasu potrzeba na przygotowania do konkursu?

  - Intensywne przygotowania trwają około miesiąca. To jest czas, w którym, po rozesłaniu zaproszeń i regulaminu, pomagam nauczycielom zainteresowanych szkół przeprowadzić eliminacje na terenie ich placówek: przekazuję słowniki terminów matematycznych przetłumaczonych na język angielski, zadania przygotowujące uczniów do konkursu i na koniec testy, dzięki którym możliwe jest wyłonienie reprezentantów. Następnie kompletuję zadania do obu części konkursu. Praktyczny wymiar zadań, zwłaszcza w pierwszej części  czyni tę misję niesłychanie trudną. Ponadto opracowuję materiał graficzny, sprawdzam czy potencjalny uczestnik jest wyposażony w narzędzia do rozwiązania danego problemu matematycznego, a więc czy jest to zadanie na poziomie gimnazjum. Układając test, sprawdzam ile jest zadań dotyczących danego zagadnienia matematycznego, ustalam kolejność zadań, dokonuję swoistej standaryzacji. W zdaniach zamkniętych ustalam dystraktory , a w otwartych poszukuję i sprawdzam różne metody rozwiązania tego samego zadania, w celu ustalenia jasno sformułowanych kryteriów oceniania. Następnie zadania przekazuję pani Imiołek w celu tłumaczenia na język angielski. Wspólnie jeszcze raz dokonujemy tłumaczenia obu testów na język polski, aby wykluczyć  możliwość niejednoznacznego lub błędnego zinterpretowania treści zadania. Dokonuję kilku kolejnych korekt, głównie graficznych, sprawdzam czy poprawne odpowiedzi w zadaniach zamkniętych są na właściwych miejscach. Do tych odpowiedzi zamiast kryteriów przygotowuję szablon szybkiego sprawdzania kart. Pozostaje już tylko przygotowanie kart uczestnictwa, opracowanie programu, zakup nagród, przygotowanie dyplomów, podziękowań dla nauczycieli pracujących w komisji itp. Ponadto dużo materiałów  kserujemy, gdyż arkusze są wielostronicowe. Na dzień przed konkursem należy przygotować i opisać sale, w których przebywać będą uczniowie w trakcie całego dnia, zaopatrzyć zaplecze kuchenne itp.

  - Wspomniała pani o nagrodach. Widziałem na zdjęciu  kalkulator Casio i tablice matematyczne…

  - Tak, dzięki pani Dyrektor mogliśmy pozwolić sobie na podtrzymanie tradycji. Wielofunkcyjny kalkulator Casio dla głównego zwycięzcy. Jest to konkurs na tyle trudny a zarazem prestiżowy, że nagroda musi być z klasą.

  - Wiele dowiedziałem się w dzisiejszej rozmowie. Teraz już wiem, dlaczego „Maths is cool” cieszy się tak dużym zainteresowaniem w ościennych gimnazjach. Gratuluję przede wszystkim pomysłu, ale także wytrwałości w realizacji i zdolności organizatorskich. Muszę zdradzić, że słyszałem wiele pozytywnych opinii od naszych gości, a dwie panie nauczycielki z przybyłych szkół szczerze przyznały, że jest im tak dobrze na tym konkursie, że nie chcą wracać do swoich szkół.

  - Dziękuję bardzo za ciepłe słowa.

  - To ja jeszcze raz dziękują za wspólną rozmowę. 

 • Dzień Matki
  26.05.2015

  ZA TO, ŻE JESTEŚ DZIĘKUJĘ CI – to hasło przewodnie uroczystej akademii z okazji Dnia Matki, która odbyła się dnia 26.05.2015 r. w Szkole Filialnej w Lipnicy Górnej. Na uroczystość przybyli: wójt gminy p. Tomasz Gromala, kierownik ZOSiPu p. Anna Cempura, dyrektor szkoły p. Danuta Szot, wicedyrektor p. Krystyna Gaża oraz mamy uczniów klas I-III PSP.

  Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas trzecich. Przedstawili piękną bajkę pt. 'The Snow White and Seven Dwarfs' („Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”) w języku angielskim. W głównych rolach wystąpili: Snow White (Śnieżka) – Milena Morydz, Stepmother (Macocha) – Klaudia Trojan, Prince (Książę) – Kacper Krzyżak, Huntman (Myśliwy) – Wiktor Paprota, Hare (Zając) – Jakub Kulas, Seven Dwarfs (Siedmiu Krasnoludków) – Maria Milas, Wojciech Trojanowski, Izabela Konieczna, Wiktoria Plewa, Oliwia Rysak, Natalia Włodarczyk i Milena Wnęk; narratorami tłumaczącymi na bieżąco tekst z języka angielskiego na język polski byli Emilia Piś i Bartosz Bronikowski, natomiast głosu Zwierciadłu użyczył Kacper Kural. Przygotowania do inscenizacji pod okiem p. Iwony Imiołek trwały ok. jednego miesiąca. Podczas prób mnóstwo było zabawy i śmiechu, a ostateczny efekt okazał się niesamowity. Oto jak całość skomentowali uczniowie klasy IIIb:

  „Przed przedstawieniem mieliśmy dobry humor, cały czas śmialiśmy się i rozmawialiśmy. Nasz występ wypalił, ale wszyscy mieliśmy wielką tremę. Mieliśmy tylko jeden problem – książę nie chciał pocałować Śnieżki. Był też drugi problem – niektórzy nie mieli rekwizytów i trzeba było wszystko brać ze szkoły. Ostatecznie wszytko wyszło tak jak powinno wyjść.”

  „Bukiet życzeń najpiękniejszych z mego serca Tobie ślę...” - tą piosenką w wykonaniu uczennicy klasy IIIb Karoliny Świątek rozpoczęła się druga część uroczystości przygotowana pod okiem wychowawców klas trzecich p. Aleksandry Kępy i p. Lucyny Kucharskiej. Piękne wiersze i piosenki „o mamie i dla mamy” sprawiły, iż w niejednym oku zakręciła się łza. Uczniowie zaprezentowali także swoje talenty muzyczne: Karol Strugała zagrał na skrzypcach, a Paweł Cempura i Piotr Leszczyński na klarnetach.

  Życzenia mamom złożył p. Wójt oraz p. Dyrektor, a uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane upominki.

  Mamy nadzieję, iż ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich mam.

  Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tego wydarzenia w naszym Albumie Fotograficznym.  

   

                                                                                                                   

  Relacjonowały: Aleksandra Kępa

                         Iwona Imiołek

 • Finał Tygodnia Profilaktyki w Murowanej!
  29.05.2015

  22 maja 2015r. podsumowaliśmy organizowany po raz drugi w naszej szkole tydzień profilaktyczny. W tym roku hasłem przewodnim podejmowanych działań było hasło: „POTWÓR Z SIECI ŁAPIE DZIECI”.

  Całej społeczności szkolnej przypomnieliśmy najważniejsze działania organizowane w tym czasie: spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską, ankiety dotyczące bezpiecznego Internetu przeprowadzone wśród wszystkich uczniów, których szczegółowa analiza zostanie zaprezentowana rodzicom. Omówione zostały zagrożenia czyhające na nas w sieci. Humorystycznym akcentem kończącym najważniejsze działania była prezentacja filmu animowanego z cyklu „Owce w sieci”, które w wymowny sposób ukazują konsekwencje nieprzemyślanych zachowań w wirtualnej rzeczywistości.

  Z pewnością najbardziej oczekiwaną częścią było rozstrzygnięcie konkursów organizowanych na wszystkich etapach kształcenia. Jury miało trudne zadania. Najmłodsi uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowali klasową kukiełkę @ntywirusa. Wszystkie prace były piękne, ale najlepsze okazały się prace klas: Ia i Ic.

  Klasy IV-VI miały możliwość zaprezentowania umiejętności wokalno-literackich. Ułożoną przez siebie piosenkę śpiewali w akompaniamencie znanego utworu. Wszystkie piosenki zasługują na miarę hitu, jednak bezkonkurencyjne okazały się klasy: IVa i VIa.

  Zadaniem gimnazjalistów natomiast było napisanie krótkiej bajki profilaktycznej i zamknięcie jej w ilustrowaną książkę z okładką w 3D oraz odczytanie wszystkim uczniom. Prace i pomysły uczniów były oszałamiające! Konkurs w tej kategorii wygrała klasa IIIa.

  Nasi uczniowie wraz z wychowawcami kolejny raz stanęli na wysokości zadania, pokazali jak przez dobrą zabawę można wskazywać właściwe postępowanie.

  Wszystkim gratulujemy!!!

 • "NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIEMIŁE"- spotkanie z Anną Marią Wesołowską

  19 maja 2015r. zaszczyciła nas swoją obecnością sędzia Anna Maria Wesołowska. Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz przedszkolaki czekali na spotkanie z niecierpliwością i ogromnym zainteresowaniem. Zorganizowanych zostało cztery spotkania z naszym gościem, trzy dla uczniów i przedszkolaków i jedno dla rodziców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji oraz mieszkańców Lipnicy.

  „Dlaczego spotykam się z dziećmi i młodzieżą?”- zapytała sędzia. –„Dlatego, że nie mogę się pogodzić z tym, że coraz więcej młodych ludzi zasiada zamiast w ławkach szkolnych, na ławach oskarżonych”.

  Podczas spotkań zostało poruszonych bardzo wiele ważnych i trudnych tematów, które bezpośrednio dotyczą naszych dzieci.

  Najmłodsze dzieci podczas spotkania dowiedziały się „Jak żyć bezpiecznie”, ze starszymi uczniami omówione zostały zagrożenia współczesnego świata, konsekwencje wielu nieprzemyślanych zachowań młodzieży z doskonałymi i bardzo wymownymi przykładami historii ze sali sądowej. Pani Anna Maria Wesołowska zwróciła uwagę, że granica pomiędzy dobrym zachowaniem a wykroczeniem może być niewielka. Często młodzież popełnia przestępstwa, których do końca nie jest świadoma. Sędzia opowiadała uczniom na czym polega wykroczenie oraz co ważniejsze, uświadomiła młodzieży jakie konsekwencje niosą źle podjęte decyzje. Podczas spotkań omawiała z uczniami historie młodych ludzi, którzy w rozprawach brali udział jako winni- sprawcy. Jak twierdzi Sędzia, wiele osób nawet nie wie, że błahe popchnięcie kolegi jest już wykroczeniem.

  - Młodzież w Polsce ma bardzo poważny problem. Granice między tym, co jest wygłupem a przestępstwem naszym dzieciakom coraz bardziej się zatracają. Nie da się w dzisiejszych czasach żyć bez edukacji prawnej, ponieważ powrotem do świata wartości jest właśnie edukacja prawna. To kodeks karny mówi nie nękaj nikogo, nie krzywdź, nie zabieraj, nie bij, nie obgaduj, nie plotkuj. Myślę, że jak zaczniemy mówić o prawie to pewne złe zachowania uda się nam wyeliminować, powstrzymać- mówi Sędzia Anna Maria Wesołowska.

  Spotkania miały na celu nauczenie młodzieży jednej podstawowej zasady, która nakazuje każdemu zastanowić się przed podjęciem jakiegokolwiek działania. Czasami zwykłe policzenie do dziesięciu, pozwoli uniknąć decyzji, których będzie się żałowało do końca życia.

  Zachęciła nas wszystkich do założenia „Kącików prawnych”, które mają na celu pomagać młodzieży w trudnych sytuacjach oraz skrzynki korczakowskiej. Usilnie namawiała do rozmowy i zauważenia drugiego człowieka,  spotkań oderwania od zdobywania kolejnych poziomów w grach, które są na telefonach, tabletach, komputerach.

  Podczas popołudniowego spotkania dla rodziców, nauczycieli i mieszkańców Sędzia mówiła o wadze negatywnych skutków zaniedbań wychowawczych, które zostawiają piętno na naszych dzieciach. Podczas spotkania poruszyła tematykę: przemocy, agresji, cyberprzemocy i wczesnej inicjacji seksualnej. Zwróciła rodzicom uwagę jak ważne jest, aby z dzieckiem rozmawiać, słuchać go, obserwować aby w odpowiednim czasie wychwycić moment w którym dziecko zaczyna mieć problemy, a często o nich nie mówi. Radziła i nawoływała rodziców do współpracy ze szkołą, do interesowania się tym co dzieci robią po szkole, do tego co robią w „sieci”. Zwróciła uwagę, że postępując zgodnie z wszystkim znaną zasadą „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe” – przemoc, agresja, odrzucenie, nie będą miały miejsca we współczesnych szkołach, a co za tym idzie w życiu dorosłym.

   

  Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.

  Magdalena Malaga i Elżbieta Czauderna

   

   

 • Biegi o Puchar Wójta 2015!

  XXXVII Bieg o Puchar Wójta Gminy Lipnica Murowana”

   

    W piątek 8 maja  odbył się XXXVII Bieg o Puchar Wójta Gminy Lipnica Murowana, który zgromadził na starcie rekordową w ostatnich latach liczbę uczestników tj.256 biegaczy. Zawody otworzył wójt Tomasz Gromala z panią dyrektor Danutą Szot. Historię lipnickich biegów przybliżył pan Honoriusz Piech, który pod koniec lat 70-tych zainicjował tę imprezę.

  Jak co roku,  biegi indywidualne rozegrano w 8 kategoriach.  Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I do VI otrzymali nagrody- sportowe plecaki i dyplomy a biegacze zajmujący miejsca na podium zostali dodatkowo uhonorowani medalami. Osoby, które nie znalazły się w pierwszej szóstce też mogły liczyć na nagrodę, ponieważ mistrzowie każdego biegu rozlosowywali po dwie nagrody pocieszenia. Fundatorem nagród była Gmina Lipnica Murowana.

  Wyniki klasyfikacji indywidualnej:

   

  klasy I-II dz. ( 42 zawodniczki)

  1.Leszczyńska Paulina

  2.Wrzyszcz Weronika R

  3.Topolska Anna

  4.Włudyka Żaneta

  5.Horyń Emilia

  6.Sikora Zuzanna

   

  klasy I-II chł. (51 zawodników)

  1.Piech Jakub

  2.Leszczyński Szymon

  3.Kanownik Grzegorz R

  4.Pajor Karol R

  5.Fitrzyk Jakub R

  6.Żołna Adrian

   

  klasy III-IV dz. (25 zawodniczek)

  1.Hus Oliwia R

  2.Topolska Agnieszka

  3.Skórka Iwona

  4.Cudejko Iwona R

  5.Kuc Małgorzata

  6.Strońska Dominika R

   

  klasy III-IV chł. (39 zawodników)

  1.Leszczyński Piotr

  2.Klimek Jakub

  3.Cudejko Dominik R

  4.Jarząbski Bartłomiej R

  5.Matlęga Michał R

  6.Stachoń Grzegorz

   

  klasy V-VI dz. (25 zawodniczek)

  1.Majka Karolina R

  2.Dychus Agata

  3.Trojan Wiktoria R

  4.Bukowiec Joanna R

  5.Jonik Karolina R

  6.Fitrzyk Angelika R

  klasy V-VI chł. (21 zawodników)

  1.Wrzyszcz Dominik R

  2.Ptak Aleksander R

  3.Staszak Piotr

  4.Leszczyński Mateusz

  5.Krakowski Miłosz

  6.Krzyszkowski Michał

   

  klasy I-III PG dz. (28 zawodniczek)

  1.Treska Iwona R

  2.Kopeć Agnieszka

  3.Stanisławczyk Edyta R

  4.Matlęga Klaudia R

  5.Paprota Katarzyna

  6.Paciorek Izabela R

   

  klasy I-III PG chł. (25 zawodników)

  1.Ćwik Kamil

  2.Bagiński Marek

  3.Klimas Mirek

  4.Wójtowicz Patryk

  5.Szatan Wojciech R

  6.Urbański Mateusz

   

   

    Każdy z biegaczy pracował również na wynik szkoły. Piętnastu pierwszych zawodników z każdego biegu punktowało dla swojej szkoły zdobywając określoną liczbę punktów w zależności od zajmowanego miejsca. W tym roku w klasyfikacji drużynowej wynikiem 207:145 pkt. wygrał Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej !!!

  Puchar z rąk pana wójta odebrała pani Danuta Szot wraz z zawodnikami.

  Serdeczne gratulacje kierujemy w stronę wszystkich zawodników, którzy stawili się na starcie XXXVII Biegu o Puchar Wójta Gminy Lipnica Murowana!!! To wy tworzycie tą imprezę

   i zapisujecie się na kartach historii naszego gminnego sportu.

  Zapraszamu do albumu fotograficznego! (BS:)>

 • Native Speaker w naszej szkole!!

  29.04.2015 roku w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbyło się niecodzienne spotkanie. W naszej szkole po raz pierwszy gościł - choć wierzymy, że  nie ostatni Pan Robert Pine z Wisconsin International Educational Scientific Cultural Organization . Młodzież wraz z opiekunami podejmowała Pana Roberta wraz z panią Agnieszką Mazur z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Nasz gość przeprowadził zajęcia językowe z 2 grupami językowymi. 

  Był to zdecydowanie niesamowity dzień , który na długo zostanie w naszej pamięci.

  Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania z naszym niezwykłym gościem oraz do oglądniecia fotorelacji.

  Anna Kądziołka

 • Infomat roztrzygnięty!

  Długo czekaliśmy na finał Infomat-u, konkursu sprawności redagowania tekstu matematycznego dedykowanego klasom drugim gimnazjum.

  Zacięta walka czwórki uczniów: Adama Wnęka, Michała Wieciecha, Kamila Gryza i Patryka Wójtowicza wprawiły organizatorów w zakłopotanie :), co zaoowocowało kolejnymi dogrywkami. W rezultacie konurs przebiegał w trzech etapach.

  W pierszym uczniowie wyszukiwali w udostępnionych źródłach wiedzy, w tym zasobach stron internetowych wzory matematyczne zadane nazwą wskazującą na ich wykorzystanie. Trudność polegała nie tylko na ich poprawnym przepisaniu ale również na zweryfikowaniu ich poprawności (w przypadku gdy materiałem źródłowym był internet), z zadanie utruniał fakt, że wzory dotyczyły materiału znacznie wykraczającego poza materiał nauczania matematyki w gimnazjum. Znalały się tam min wzory na:

  1. Pierwiastki równania kwadratowego
  2. Wzór Newtona
  3. Średnia ważona
  4. Kapitał końcowy dla procentu składanego
  5. Suma n początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego
  6. Długość odcinka (w układzie współrzędnych)
  7. Odległość punktu od prostej
  8. Wzór Herona
  9. Równanie prostej przechodzącej przez dwa punkty
  10. Promień okręgu wpisanego w trójkąt.

  Praca musiała nosić znamiona samodzielności tj. jednolity styl, czcionka, rozmiar czcionki, odstępy, spójność i przejrzystość zapisu.

  W następnym etapie uczniowie wybierali jeden z powyższych wzorów i przygotowywali referaty o ich praktycznym wykorzystaniu w matemtyce (na konkretnych przykładach) prezentując je przed całą klasą.

  Trzeci etap stanowił dogrywkę, w której uczniowie przepisywali na czas skomplikowane wzory matematyczne. Poniżej przykłady wzorów z którymi uczniowie musieli się zmieżyć:

  Rywalizacja była bardzo wyrównana, co przysporzyło oraganizatorom tj panu Bogdanowi Struzikowi i pani Katarzynie Ligęzie wiele trudności w wyłonieniu zwycięzcy.

  Ostatecznie został nim Michał Wieciech, któremu serdecznie jeszcze raz gratulujemy!Pozostali uczniowie równiż pozostają ekpertami w tej dziedzinie i należą im się solidne słowa uznania. Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie!!!

   

  Katarzyna Ligęza

   

   

strona: