Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej

 

Nawigacja

 • Nowy plan lekcji!

  Uwaga!

  W nowym półroczu będzie obowiązywał nieco zmieniony Plan Lekcji. Zapraszamy do obejrzenia nowego poodziału zajęć w zakładce: PLAN LEKCJI

   

 • Warto się uczyć w naszym Gimnazjum!

  18 stycznia odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów gimnazjum z absolwentami, którzy w czerwcu bieżącego roku opuścili mury naszej placówki. Swoją obecnością zaszczyciło nas 11 uczniów  reprezentujących obecnie szkoły bocheńskie, m.in. I LO , II LO oraz tzw. Budowlankę i Mechanik. Głównym założeniem tego spotkania była obiektywna ocena pracy naszego gimnazjum – nasi byli uczniowie ocenili bowiem przydatność i zasób wiedzy i umiejętności, z którymi zakończyli III etap edukacyjny. Drugim - bardzo ważnym – aspektem było przedstawienie uczniom gimnazjum realiów nauki w różnych szkołach ponadgimnazjalnych. Przede wszystkim starsi koledzy starali się uświadomić uczestnikom spotkania, jak ważne jest, by solidnie przykładać się do nauki w gimnazjum. Wszyscy absolwenci zgodnie potwierdzali bowiem fakt, że to co zostało dobrze opanowane w gimnazjum procentuje w szkole średniej – świadczą o tym dobre i bardzo dobre oceny na półrocze (co nie jest celem łatwym do osiągnięcia). Ponadto niejednokrotnie mogliśmy usłyszeć, że nasze lipnickie gimnazjum cieszy się nieodmiennie dobrą opinią wśród szkół bocheńskich nie tylko pod względem przygotowania do dalszej edukacji ale również dzięki wysokiej kulturze osobistej jego absolwentów.

  Poza tym, spotkaniu towarzyszyła fantastyczna atmosfera, którą w ogromnej mierze zawdzięczamy naszym Gościom. Spontaniczne wypowiedzi niejednokrotnie wywoływały oklaski i uśmiechy wszystkich obecnych – z panią dyrektor Danutą Szot na czele. Pani dyrektor i obecni nauczyciele z dumą słuchali o sukcesach byłych uczniów. Najważniejsze jednak dla nas zdanie padło na zakończenie spotkania:

   Można być dumnym z tego, że jest się uczniem gimnazjum w Lipnicy Murowanej!

  Czegóż chcieć więcej?

  Mamy ogromną nadzieję, że spotkanie z absolwentami pozwoliło uczniom gimnazjum spojrzeć krytycznie na swoje gimnazjalne osiągnięcia i wielu z nich zmotywuje się do wytężonej pracy. Dla nas nauczycieli było ono równie cenne – pozwoliło zobaczyć pracę w naszej szkole z innej perspektywy, wskazało kierunki dalszej pracy. Dziękując absolwentom za obecność wyrażam nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

  Małgorzata Wiśniowska

   

   

 • Aktualizacja danych
  24.01.2016 Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Dzień Babci i Dziadka w Górnej!

  Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły dla wszystkich seniorów w naszych rodzinach. To dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości. Dnia 15.01.2016r. w szkole w Lipnicy Górnej odbyła się wspaniała uroczystość ku ich czci. Na wstępie imprezy pani dyrektor Danuta Szot przywitała wszystkich solenizantów a także gości: pana wójta Tomasza Gromalę, panią kierownik ZOSiP Annę Cempurę, księdza proboszcza Mariusza Jachymczaka.

  Następnie dzieci wystawiły bajkę pt. „Królowa śniegu”, potem złożyły babciom i dziadkom życzenia w formie najpiękniejszych wierszy, wreszcie zaprezentowały przepiękny utwór wykonany na instrumentach muzycznych. Po części artystycznej zaproszono przybyłych gości na słodki poczęstunek, przygotowany przez Radę Rodziców.

  Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

   

  Dzień Babci i Dziadka przygotowali wychowawcy klas IIa, IIb i IIc

   

       Zapraszamy do obejrzenia relacji foto w Albumie (tym razem w roli fotoreportera wystąpiła p. Krystyna Gaża).

 • Małopolski Program Edukacji Zdrowotnej 2015/2016

   

                      W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do Małopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej. Celem edukacji zdrowotnej, zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest udzielanie dzieciom i młodzieży pomocy w:

  •   poznawaniu siebie, śledzeniu przebiegu swojego rozwoju, identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych,

  •   zrozumieniu, czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak należy o nie dbać,

  •   rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,

  •   wzmacnianiu poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,

  •   rozwijaniu umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,

  •   przygotowaniu się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej (edukacja zdrowotna jest ważnym elementem edukacji obywatelskiej)

   

  Realizacja zaleceń „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” w naszej placówce:

  •         „Dbaj o to, by utrzymywać prawidłową masę ciała” – w związku w tym zaleceniem w każdej klasie zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat zaburzeń związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Uczniowie starszych klas na zajęciach wychowania fizycznego mieli możliwość dokonania obliczeń wskaźnika BMI oraz interpretacji wyników. Na lekcjach religii omówiony został temat grzechu jakim jest nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. W związku z realizacją tego zalecenia 5 grudnia odbyło się spotkanie z  panią pielęgniarką, Stanisławą Mrożek na temat zdrowego stylu życia.

  •         „Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego, wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od dymu”- realizując to zalecenie wszystkie nasze działania skoncentrowane były na ukazaniu szkodliwego wpływu papierosów i dymu tytoniowego na organizm człowieka. Uczniowie najmłodszych klas przygotowali plakaty, starsi opracowali ulotki w dwóch językach, natomiast gimnazjaliści zobowiązani byli do przygotowania profilaktycznej prezentacji multimedialnej.  Przygotowane przez uczniów ulotki i plakaty zostały wykorzystane podczas zorganizowanego happeningu. Początkiem grudnia uczniowie wraz z opiekunami udali się do Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia. Spacerowali po drogach Lipnicy rozdając przechodniom przygotowane wcześniej ulotki, wykrzykując hasła zachęcali mieszkańców do życia bez papierosa.

  Już niedługo kolejne działania w ramach zaleceń Europejskiego Kodeksy Walki z Rakiem.Pamiętajmy o wartości naszego zdrowia i starajmy się tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu włączając się w przedsięwzięcia realizowane w naszej szkole.

   

   

  Koordynatorzy:

  Katarzyna Gromala

  Magdalena Malaga

  Elżbieta Czauderna

 • Jasełka w Murowanej!

  Jasełka w Murowanej!

  Nawet mniej uważni widzowie zauważyli, że Jasełka grane w naszym Zespole Szkół już po raz trzeci za każdym razem wyglądają inaczej. I rzeczywiście, każda inscenizacja misterium bożonarodzeniowego w lipnickiej szkole jest realizowana według innego scenariusza. Tym razem, o czym poinformowała widzów Pani dyrektor Danuta Szot na początku przedstawienia, motywem wiodącym było Zwiastowanie, gdyż bez niego nie byłoby zbawienia. Potem występujący aktorzy - nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły odegrali kolejne sceny: „Modlitwa proroka”, „Zwiastowanie”, „Ogłoszenie spisu ludności”, „Wędrówka do Betlejem”, „Pastuszkowie przy ognisku- Maciej czuwa…”, „W pałacu Heroda”, „W betlejemskiej stajence”.

  Od razu wszyscy widzowie zwrócili uwagę na przepiękne kostiumy i imponującą scenografię (dzieło siostrzanego duetu Katarzyny Bazarnik i Urszuli Trojanowskiej). Aktorzy nie pozostawali w tyle i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach w czasie licznych prób sceny wartko przemykały przed bardzo licznie zgromadzoną publicznością. Rolę narratorów przyjęły na siebie Anioły (Jolanta Gos i Magdalena Malaga) a w postacie proroków wcielili się uczniowie Hubert Polek i Mateusz Piś. 
  W kluczowej scenie Zwiastowania ujrzeliśmy piękne kreacje Karoliny Strugały (Maryja) i Anioła.

  Potem przenieśliśmy się do miasteczka Nazaret, gdzie żołnierze Cezara (Kamil Gryz i Damian Skórka) obwieścili rozkaz imperatora. Chcąc nie chcąc Maryja z Józefem (Janusz Żołna), musieli udać się do Betlejem, gdzie spotkali niegościnnych gospodarzy (Dorota Więcław i Bogdan Struzik). Udali się więc do szopy. Tu przyjęli ich biedni, ale jakże gościnni pasterze- Maiek (Małgorzata Heród), Kuba (Katarzyna Gromala), Walek (Agnieszka Pałka) i Bartek (Edyta Strugała).

  Tymczasem nad świętą rodziną zbierają się czarne chmury. Na dworze Heroda (brawurowa kreacja ks. Marka Kuczaka- już same pojawienie się na scenie wywołało owację) przewagę zdobyły diabły, (Lucyfer- Mariusz Borek, diabły- Edyta Bazarnik i Barbara Czesak). Nie pomogły sprzeciwy żony Heroda (Renata Polek również zakończyła swój występ gromkimi brawami ukontentowanej publiki).

  Kiedy przebrała się miara zbrodni namiestnika Judei, na scenie pojawiła się Śmierć (Katarzyna Wojciechowska) i z pomocą diabłów strąciła go ku uciesze widzów do piekielnych czeluści. I tutaj pojawiły się kolejne ważne postacie (przecież przedstawienie grano w święto Trzech Króli) i ujrzeliśmy przepysznie wystrojonych mędrców ze Wschodu- Kacpra (Katarzyna Ligęza), Melchiora (Iwona Imiołek) i Baltazara (Jarosław Korogwicz). Dzięki ich mądrości zamiary wrogich sił zostały udaremnione. Jezus narodził się w stajence, a widzowie mogli odetchnąć i rozkoszować się ostatnią sceną, w której wszyscy przybyli do Dzieciątka z pokłonem i darami. Ujrzeliśmy też dzieci w strojach krakowskich (Kacper Żołna, Emilka Piś, Karolina Świątek, Milena Morydz), małe aniołki (Aleksandra Koczwara, Lena Krzyszkowska, Emilia Dychus, Justyna Paprota, Dominika Wójtowicz, Dominika Wojdak). Na finał wyszli wszyscy występujący na scenie i odśpiewali wraz z chórem pieśń pt. „Przekażmy sobie znak pokoju”, której treść oddaje najważniejsze przesłanie przedstawienia.

  Po długich oklaskach wyszła Pani dyrektor i przedstawiła imiennie wszystkich występujących (każdy otrzymał zasłużone brawa od publiczności, która była niezwykle zdyscyplinowana i nikt nie opuścił sali do samego końca). Podkreśliła wielki udział pomysłodawcy, reżysera i spiritus movens przedsięwzięcia- Krystyny Gaży. Podziękowała chórowi, który śpiewał na wysokościach pod przywództwem niezawodnej Małgorzaty Wiśniowskiej i Renaty Krzyżak oraz towarzyszącemu przedstawieniu  występowi zespołu „Nazaret”. Pani dyrektor wyraziła wdzieczność sponsorom imprezy: księdzu proboszczowi, który wypożyczył scenę, Państwu Barbarze i Ryszardowi Grzesikom za wypożyczenie pięknych, naturalnych choinek, dyrektorowi GDK za wypożyczenie sprzętu nagłośnieniowego i Panu Tomaszowi Plucie za wypożyczenie oświetlenia sceny. Padły też słowa podziękowania dla operatorów dźwięku- naszych uczniów: Adama Wnęka i Wiktora Matlęgi oraz absolwenta Kamila Ćwika. Na koniec zabrał jeszcze głos ksiądz proboszcz Mariusz Jachymczak , który zwrócił uwagę na doniosłość Zwiastowania w strategii zbawienia świata, podkreślił trud wszystkich wykonawców i organizatorów przedstawienia, zwrócił uwagę na jego walor obrazowy i podkreślił, że tak pięknych aniołków, jak w Lipnicy nie ma nigdzie na świecie.

  Na koniec tej relacji wypada dodać, że każda z osób, które przyczyniły się do tegorocznego sukcesu Jasełek w naszej szkole dała od siebie to, co najlepiej potrafi, że przygotowania i finał odbywały się w bardzo dobrej atmosferze, a przesłanie całej imprezy towarzyszyło wszystkim od początku do końca.

  Relacjonował: Bogdan Struzik

  Zapraszamy też do Albumu fotograficznego, gdzie znajdziecie relacje foto. Ze względu na dużą ilość materiału zdjęciowego, przedstawimy go w kilku odsłonach.

 • Spotkania z rodzicami!

  Przypominamy, że spotkania wychowawców klas z rodzicami odbędą się:

  - z rodzicami uczniów klas I-III SP: 13 stycznia tj we środę o godz 16.00 w Lipnicy Górnej

  - z rodzicami uczniów klas VIa, VIb SP: 14 stycznia tj w czwartek o 16.00 w Lipnicy Murowanej

  - z rodzicami uczniów klas IV-V SP oraz I-III PG: 14 stycznia tj w czwartek o 17.00 w Lipnicy Murowanej.

  Serdecznie zapraszamy!

 • Wielkimi krokami zbliżają się !!!

  Z radością zawiadamiamy, że przygotowania do corocznych Jasełek w Zespole Szkół dobiegają końca! Już niedługo będziemy mieli zaszczyt zaprosić Państwa na przedstawienie, które odbędzie się 6 stycznia po Mszy św.o godz.16.00 (czyli o godz 17.00 w Zespole Szkół).

  Nauczyciele, Rodzice i Uczniowe biorący udział w przedstawieniu, z panią w-ce dyr Krystyną Gażą - pomysłodawcą i koorynatorem projektu :)

 • Konkurs na najpiękniejszą bombkę rozstrzygnięty!

  Konkurs , którego autorem jest pani Katarzyna Bazarnik przysporzył Komisji Konkursowej wielkiego kłopotu :) ,gdyż każda z bombek choinkowych była arcydziełem godnym I miejsca. Prace wymagały nie tylko solidnej, żmudnej, czasochłonnej pracy ale również znakomitych i niepowtarzalnych pomysłów. Zachęcamy gorąco do obejrzenia prac w albumie fotograficznym.

  A oto zajęte lokaty:

  Szkoła Podstawowa

  I miejsce – Koniczna Karolina, kl VIa

  II miejsce – Marek Merecik, kl Va

  III miejsce – Kacper Zdun,  kl Vb

  Gimnazjum

  I miejsce – Małgorzata Kaczor, kl Ia

  II miejsce – Bagiński Łukasz, kl Ia

  III miejsce – Aleksandra Urbańska, kl III.

 • Konkurs Kolęd w Zespole Szkół

  22 grudnia. Powietrze w Lipnicy Murowanej przepełnione było wiosną a śpiew ptaków zastąpiło szkolne....kolędowanie!  Do corocznego konkursu kolęd, którego inicjatorem jest pani Katarzyna Bazarnik, klasy wraz ze swoimi wychowawcami przygotowywali się od kilku tygodni. Na tle pięknej, świątecznej dekoracji, we wspaniałych strojach, przy akompaniamencie instrumentów klasy prezentowały przygotowaną przez siebie kolędę. Na widowni, wśród publiczności, obradowało jury, które poza poprawnością śpiewu i ogólnym wrażeniom artystycznym oceniało m.in. ilość śpiewanych zwrotek, stroje artystów, zaangażowanie całej klasy. Dodatkowym atutem mogła być gra na instrumencie, układ choreograficzny itp.  Wyniki konkursu ogłoszone zostały w dwóch kategoriach:

  Szkoła Podstawowa

  I miejsce – klasa IVa

  II miejsce – klasa VIa

  III miejsce – klasa IVb

  oraz Gimnazjum

  I miejsce – klasa Ia

  II miejsce – klasa III

  III miejsce – klasa Ib.

  Zwycięzcom zostały wręczone świąteczne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wartość konkursu dla wszystkich jego  uczestników  jest nie do przecenienia. Uczniowie, którzy przez sześć kolejnych lat wykonują śpiew całych kolęd (wszystkich jej zwrotek) nie tylko głoszą radosną nowinę o Narodzeniu Pana, ale podtrzymują tak cenną, zwłaszcza w kulturze polskiej,  tradycję kolędowania.

 • Wesołych Świąt!

  Redakcja strony internetowej życzy wszystkim członkom naszej szkolnej społeczności, rodzicom i wszystkim sympatykom zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowo Narodzony opromieni Wasze życie i pozwoli spełnić wszystkie plany i zamierzenia na następny Nowy Rok.

 • Jasełka Bożonarodzeniowe w Górnej!
  22.12.2015

  W Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Górnej odbyły się po raz kolejny Jasełka Bożonarodzeniowe.
  W tym roku wystąpili w nich uczniowie klasy IIIAi IIIB pod kierunkiemPań: Grażyny Gorczycy, Iwony Wnęk i siostry Joanny.
  Idea tegorocznego misterium nawiązywała do przesłania narodzin miłości i czynienia dobra, które promieniuje na cały świat z szopki betlejemskiej. Stąd też akcenty misyjne i egzotyczne nawiązyjące do kolędy, która ogarnia  ludzi wszystkich kontynentów, wyznań, ras i  narodów. W finale kolędnicy porwali gości zasiadających na sali do wspólnego tańca i pokłonu Nowo Narodzonemu.

  Zapraszamy serdecznie do obejrzenia w Albumie fotografii z tego pięknego i wzruszającego wydarzenia.

 • Spotkanie Policjanta z uczniami Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej

  18 grudnia uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej uczestniczyli w spotkaniu z aspirantem sztabowym Leszkiem Machajem z Komendy Powiatowej w Bochni oraz starszym aspirantem Piotrem Jacewiczem- policjantem Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu

  Spotkania zostały podzielone na trzy bloki: dla klas najmłodszych, uczniów klas IV-VI oraz gimnazjalistów.

  W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

  Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

  Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

  Kolejne spotkania przeznaczone dla uczniów klas IV-VI i gimnazjum. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pan Leszek Machaj poruszył także temat tzw. Cyberprzemoc i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

  Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią. 

  Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

       

 • Malowanie pierników świątecznych w PSP w Lipnicy Górnej
  20.12.2015

  Dnia 16 grudnia 2015r. uczniowie klas: IA ,IB, IIA, IIB, IIC, jak wymaga tego tradycja malowali pierniki, którymi później udekorowali choinki. Jest to jedna z tradycji świąt Bożego Narodzenia.

  Relacja: Ewa Stachowicz
  W Albumie fotograficznym relacja foto.

 • Co gimnazjaliści robią w więzieniu?!

  Oczywiście nie odbywają kary pozbawienia wolności.Ci, którzy pojechali w dniu 17 grudnia br. do zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu nie zasługują na karę, ale na nagrody. Zawieźli ze swojej wolnościowej szkoły przesłanie pokoju, nadziei i kolejnego Bożego Narodzenia tym, którzy spędzą święta za kratkami i z dala od bliskich. Oczywiście oni sami sobie zgotowali taki los, ale my jako chrześcijanie winniśmy im pomoc w naprawie, co najlepiej dostrzegał nasz Papież Karol Wojtyła, mówiąc do więźniów:" Każdy z was, który odbywa karę za popełnione przestępstwo nie przestał być przecież człowiekiem, obciążonym co prawda słabością, zagrożeniem i grzechem, ale nie pozbawionym również tej wspaniałej możliwości, jaką jest poprawa, powrót do siebie, jaką jest nawrócenie człowieka, odnowienie w sobie obrazu Bożego." 

  Nasz zespół wokalny pod kierunkiem p. Małgorzaty Wiśniowskiej dał koncert kolęd i pastorałek w więziennej kaplicy już po raz jedenasty. To już tradycja że w pobliskim zakładzie karnym  nasza grupa jest oczekiwana a po występie nagradzana rzęsistymi brawami. Jest też tradycyjny stroik, podarunek naszej szkoły dla szkoły więziennej, w której skazani uzupełniają braki wykształceniu na pozomie gimnazjum, szkół zawodowych a nawet liceum dla pracujących. Od kilku lat po kolędach naszych uczniów następuje wspólne z publicznością odśpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd. W tym roku w kolędzie wystąpił jako lektor p. Bogdan Struzik, który przedstawił wiersze bożonarodzeniowe ks. Jana Twardowskiego, Adama Asnyka, Leopolda Staffa i Cypriana Kamila Norwida.

  Oby tradycja lipnickiego kolędowania w Nowym Wiśnivczu przetrwała jeszcze wiele lat!

  Relacjonował Wasz koresondent Bogdan Struzik już z wolności. Zaprasza także do obejrzenia ciekawej relacji fotograficznej w Albumie.

 • Zakończenie projektu "Cudze chwalcie, swoje kochajcie"

  10 listopada bm. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie projektu "Cudze chwalcie, swoje kochajcie". Wkrótce zamieścimy w Wiadomościach pełną relację z wydarzenia, tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Albumie.

 •  Wiadomości sportowe

          

  To już za nami...

    Pierwszego października nad zalewem w Łapanowie odbyły się powiatowe indywidualne biegi przełajowe. Zawody rozegrano w 8 kategoriach wiekowych, osobno dla chłopców i dziewcząt. Czterech uczniów naszego Zespołu Szkól wywalczyło awans do zawodów wojewódzkich, zajmując odpowiednio miejsca :

  Piotr Leszczyński - II m-ce ( v-ce mistrz powiatu klas IV)

  Agnieszka Kopeć- VIII m-ce

  Marek Bagiński - III m-ce ( brązowy medalista powiatu klas II)

  Mirosław Klimas  -V m-ce

  Gratulujemy również pozostałym naszym reprezentantom, którzy dzielnie walczyli na swoich trasach.

    Tydzień później odbyły się wojewódzkie indywidualne biegi przełajowe. Tym razem udaliśmy się do Nowego Targu na to wielkie sportowe wydarzenie. Najlepsi biegacze z powiatów dopisali przez co w każdej kategorii wiekowej na starcie stawiło się ponad stu zawodników.  Naszym najlepszym biegaczem okazał się Marek Bagiński , który wśród swoich rówieśników z Małopolski zajął 23 miejsce. Pozostali nasi reprezentanci tj. Agnieszka, Piotrek i Mirek uplasowali się w połowie grupy, z czego jesteśmy dumni

    Za nami tez gminne zawody w halowej piłce nożnej, które odbyły się w połowie października w Rajbrocie. W związku z wprowadzeniem zakazu udziału w tych rozgrywkach uczniów posiadających licencję piłki nożnej, w zawodach wzięły udział tylko reprezentacje dziewcząt. Gimnazjalistki jak i uczennice szkoły podstawowej przegrały z koleżankami z Rajbrotu, które to w tym roku reprezentowały gminę na zawodach powiatowych.

    Ostatnim wydarzeniem sportowym jakie miało miejsce w naszej szkole był „Szkolny Turniej Szachowy”, który odbył się 20 listopada. Do zawodów zgłosiło się 9 sympatyków tej „królewskiej gry”. Wyniki końcowe:

   I m-ce Piotr Przybyłko

  II m-ce Katarzyna Paprota

  III m-ce Mateusz Leszczyński 

   

  Wszystkim gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy powodzenia podczas kolejnych zmagań sportowych!!!

  Relacja: Katarzyna Gromala

 • Andrzejkowe czary, mary...

   

   

  Uczniowie klas IV- VI PSP w Lipnicy Murowanej w piątkowy poranek 27 listopada sięgnęli do tradycji andrzejkowych wróżb. Prawdopodobnie tradycja ta wywodzi się ze starożytnej Grecji. W Polsce pierwsze informacje na temat tego święta  pojawiły się pod koniec XVI wieku. „Andrzejki” to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada, to wigilia św. Andrzeja, od którego wzięła się nazwa. Według dawnych wierzeń nocy tej towarzyszyła tajemnicza aura a wróżby, szczególnie te dotyczące miłości, miały tajemniczą moc. W tym roku nasi uczniowie poprzez wylosowanie cukierka z wróżbą mieli szansę dowiedzieć się co ich czeka w najbliższej przyszłości. Chłopcy i dziewczęta przekłuwając czerwone, papierowe serca, sprawdzali jakie imię będzie miała ich wybranka lub wymarzony chłopak. Najbardziej powszechna i znana wróżba, lanie wosku do wody przez klucz, została zaproponowana w formie zadania domowego do wykonania z rodzicami.

  Wszystkim nauczycielom i uczniom Samorząd Uczniowski PSP życzy spełnienia wszelkich wróżb i marzeń.

  Opiekun SU

  Edyta Strugała

  Zapraszamy do Albumu fotograficznego na fotorelację.
  Po raz czwarty  foto w wykonaniu redakcyjnego fotografa Kasi Wojciechowskiej

 • Uczniowie listy piszą

   

   

         

   W październiku kl.IIc PSP w Lipnicy Górnej rozpoczęła akcję pisania listów, mająca na celu zachęcić i zmotywować dzieci do pisania tradycyjnego oraz dać im możliwość nawiązania nowych znajomości, poznania czegoś  nowego (bo dla nich tradycyjne listy są czymś niecodziennym) i odkrywania świata. Dotyczy to dzieci, które dopiero uczą się pisać listy. Dobrze jeśli każda umiejętność, którą nabywa nasze dziecko ma jakieś praktyczne zastosowanie, jakiś sens dla młodego człowieka. Jednym z nich może być nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni drogą listową. Myślę, że moim uczniom sprawia radość wysyłanie prawdziwych listów i otrzymywanie odpowiedzi od nowych przyjaciół. Pisanie, przede wszystkim pomoże rozwijać umiejętność pisania ręcznego. No i… może powróci zwyczaj pisania i wysyłania listów.
  Kiedyś takie listy były normą.

   My nawiązaliśmy kontakt z uczniami kl.II w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz z uczniami kl.I z Warszawy. Otrzymaliśmy już odpowiedzi z tych szkół. Czytanie listów zwrotnych sprawiły uczniom niesamowitą radość. Wychowawcy przysłali nam również swoje zdjęcia, które dołączam do foto galerii. Można również oglądnąć tam listy pisane przez nas jak również te, które otrzymaliśmy. Teraz jesteśmy w trakcie wykonywania kartek świątecznych, które wraz życzeniami zamierzamy wysłać do naszych przyjaciół z okazji zbliżających się świat. ☺

  Wychowawca kl.IIc

  Jolanta Gos

   

 • "Książki naszych marzeń"

  -Ludzie! Koniec świata! Kolejka do biblioteki! –krzyknął jeden z uczniów wracających z pierwszego piętra w czasie długiej przerwy w piątkowy, pochmurny dzień 20 listopada.   
          I rzeczywiście uważny obserwator dostrzegł szybko zmianę w obyczajach  naszej lipnickiej wszechnicy. Zaraz po dzwonku przed drzwiami biblioteki ustawił się długi ogonek chętnych do pożyczenia wybranej wcześniej i zarezerwowanej książki.  Kilkadziesiąt egzemplarzy najciekawszych nowości wydawniczych zakupiono niedawno w ramach kampanii czytelniczej „Książki naszych marzeń”, której to akcji patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej a na terenie naszej placówki realizują bibliotekarze i poloniści. Beneficjentem są wszyscy uczniowie, którzy wypożyczają po jednej książce na okres nie dłuższy niż dwa tygodnie wybrane przez siebie, ulubione książki. Warto dodać, że wybór przeznaczonych do zakupu hitów wydawniczych poprzedziły konsultacje z uczniami i nauczycielami. Znalazły się wśród nich m.in. popularne serie wydawnicze pt. Baśniobór”, „Jeżycjada”, „Przygody Tomka”, „Miętowa Seria”, „Magiczne drzewo” i inne.
            W ramach akcji odbyły się prelekcje dla rodziców w czasie których bibliotekarze Lucyna Kucharska i piszący te słowa przekonywali rodziców o potrzebie czytania ich dzieci, wykorzystując prezentację pt. „12 powodów dla których warto czytać książki”.
            Ponadto nasi poloniści Agnieszka Pałka oraz Barbara Czesak wystawili dla rodziców i dla uczniów przedstawienie będące adaptacją mickiewiczowskich ballad „Świteź” i „Świtezianka”. O szczegółach dotyczących tego wydarzenia poinformujemy w osobnym artykule.

  Wracając do sensacyjnego wzrostu zainteresowania czytelnictwem trzeba dodać, że wystawę w bibliotece szkolnej zatytułowaną „Książki naszych marzeń „obejrzała w ramach lekcji bibliotecznych większość uczniów naszej szkoły. Na koniec wypada wyrazić nadzieję, aby przełom czytelniczy stał się stałym elementem naszego życia szkolnego, zwłaszcza teraz, kiedy nadchodzą długie jesienne i zimowe wieczory. Wyłączmy na jakiś czas telewizję i komputer, zaszyjmy się w przytulnym kąciku na poddaszu i powędrujmy do cudownej Krainy  Wyobraźni. Szczerze zachęcam.
      Wasz Bibliotekarz Bogdan Struzik

  W Albumie Fotograficznym relacja foto.

strona: