Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej

 

Nawigacja

 • Sprzątali Świat w Górnej!
   

  SPRAWOZDANIE Z AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

   

   

  Dnia 18 września, uczniowie klas I ,II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy Górnej, jak co roku przyłączyli się do akcji „Sprzątanie świata”.

  Tego dnia wszystkie klasy pod opieką swoich wychowawców, dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, ruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczone tereny.

  Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

           Wychowawcy i uczniowie PSP w Lipnicy Górnej

 • Sprzątanie Świata 2015!

  Tegoroczna  akcja  „ Sprzątanie Świata” odbywa się pod hasłem „Wyprawa-Poprawa”. Biorą w niej  udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni życiowej. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska. Uczniowie Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej w dniu 18.09.2015 roku przygotowani przez nauczycieli wzięli czynny udział we wspomnianych przedsięwzięciach poprzez przygotowanie plakatów oraz ulotek informacyjnych o zagrożeniach dla przyrody ze strony człowieka. Uczniowie klasy V b w formie montażu słowno- muzycznego przedstawili całej społeczności uczniowskiej naszego Zespołu Szkół podstawowe informacje o sposobach dbania o środowisko. Przypomnieli, że data Sprzątania Świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety, wielu turystów nie szanuje miejsc, w których spędza swój urlop, widać to również  w naszej gminie. Śmiecą nie tylko turyści, ale również mieszkańcy.

  Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej planety.

  „Ziemia to Matka wszystkiego żywego, a człowiek – choć mądry, najbardziej ją zniszczył. Zabiera, rabuje ,wykorzystuje bez końca. Jeżeli nie zmieni się ludzkie myślenie, niedługo nie będzie wokoło zieleni, a Ziemia zamieni się w wielką pustynię. Więc pomyśl o tym co czynisz człowieku, by Ziemia przetrwała jeszcze wiele wieków!”

    Takie to mądre myśli przedstawiły w swoim programie dzieci, a czy my dorośli robimy wszystko, aby wokół było czysto? Warto się zastanowić, jak mądrze gospodarować, nie niszcząc środowiska. Czy nie lepiej byłoby, gdy surowce wtórne skupowały sklepy, w których nabywamy produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu?

  Wędrując po centrum i okolicy Lipnicy Murowanej, Dolnej i Górnej dzieci i młodzież naszej szkoły zebrały 62 worki śmieci, w tym 16 - szkła, 15 –opakowań plastikowych, 10 –odpadów z  metalu, 21 – odpadów mieszanych.

   Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za wkład pracy na rzecz czystości naszego wspólnego środowiska, w  którym żyjemy. Zapraszamy za rok.

  Zofia Gaura i Edyta Strugała- organizatorki akcji.

  Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w Albumie!

   

 • Aktualizacja danych
  01.09.2015

  Dane z programu Plan lekcji oraz Konsultacji z nauczycielami zostały zaktualizowane!

 • Dowozy w roku szkolnym 2015/2016

  Rozkład jazdy autobusu i busa szkolnego znajdziecie Państwo w zakładce "Dowóz Uczniów" w lewym panelu menu.

  Uwaga!

  W dniu 01.09.2015r obowiązuje rozkład zamieszczony w poprzedniej wiadomości (patrz niżej).

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

  Z początkiem nowego roku szkolnego 2015/2016 mamy dla uczniów dwie wiadomości: to co dobre szybko się kończy, dlatego wakacyjna beztroska już za nami, lecz ku pokrzepieniu serc dodać należy, że te najlepsze wakacje wciąż mogą być jeszcze przed nami.

  Rozpoczęcie dziesięciu miesięcy wytężonej pracy uczciliśmy jak co roku przy płycie pamięci żołnierzy AK, następnie Mszą Świętą, by ostatecznie spotkać się w budynku ZS i tam obejrzeć program przygotowany przez uczniów klas Vb i VIb. Scenariusz uroczystości nawiązywał do siedemdziesiątej szóstej rocznicy wybuchu II wojny światowej, a swą uwagę kierował przede wszystkim na ówczesną sytuację dzieci i młodzieży.

   Głównym punktem programu artystycznego było krótkie przedstawienie obrazujące jedną z tajnych lekcji ciężkiego czasu okupacji. Zgromadzona na sali publiczność oprócz fragmentów wierszy nawiązujących do września 1939 roku, mogła usłyszeć oryginalny komunikat informujący o początku wojny i nawołujący do walki. Nie zabrakło również poezji w wersji muzycznej. W hołdzie polskim dzieciom, których dzieciństwo przypadło na lata trzydzieste i czterdzieste dwudziestego wieku zabrzmiała niezwykle wzruszająca piosenka Edmunda Fettinga pt. ”Dzieci wojny”. Jej puentą były głębokie słowa:

  „Oni wszyscy, życiem swoim

  okupili czas pokoju,

  ich męczeństwa gorzka pamięć,

  w ludzkich sercach pozostanie.

  Nie zagaśnie przez stulecia,

  cześć i chwała wojny dzieciom.

  Cześć i chwała polskim dzieciom.”

  Podsumowanie zaś całego przekazu stanowił utwór Anny Marii Jopek pt. „Dzieci po to są”:

  One są. Mają niespokojną przystań u każdego z nas.

  One są demonami wojny, która tutaj wiecznie trwa.

  Każde wojnę toczy swoją prawie od pierwszego dnia.

  Nie umiemy ich oswoić póki mamy na to czas.

  Wielu wie, że co damy dziecku tysiąckrotnie zwróci się.

  Czemu więc nie uczymy ich miłości, zanim pojmą,

  że przegrywamy każdą wojnę kiedy zaczynamy ją.

  A ci, którzy przyjdą po nas już nie wiedzą, o co szło...

  Kto to wie czy szaleństwo nasze miałoby rozmiary swe,

  gdyby człowiek zapamiętał, że dzieci są, by kochać je.

   

  Z religii każdej to w pamięci zawsze miej,

  że małe dzieci po to są, by kochać je.

  A z najmądrzejszych ksiąg zachowaj tylko te,

  co mówią, że dzieci po to są, by kochać je.

                                                     Sprawozdanie: Barbara Czesak

  Zapraszamy do obejrzenia relacji foto w naszym Albumie

 • Wyprawka szkolna dla uczniów kl III SP

  Rodzice uczniów klas III Szkoły Podstawowej mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników na rok szkolny 2015/2016. Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły w godzinach od 7.00 do 15.00. 
  Załączony wniosek można wypełnić i dostarczyć do sekretariatu.

  Wzór wniosku do pobrania: wniosek_o_wyprawke_szkolna.doc

 • MEN o bezłatnych podręcznikach

  UWAGA RODZICE!
  Informacja MEN dotycząca bezpłatnych podręczników na rok szkolny 2015/2016-
  -zobacz plakat:       Plakat_informacyjny_dla_rodzicow.pdf

 • Podręczniki szkolne na rok szkolny 2015/2016

  Poniżej zamieszczamy linki do wykazów podręczników, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2015/2016.

  1. Podręczniki do szkoły podstawowej:

  podr_psp_15-16kkk.pdf

  2. Podręczniki do gimnazjum:

  podr_pg_15-16kkk.pdf

   

 • Były łzy wzruszenia, podziękowania, kwiaty i świadomość, że to koniec...

  Po raz ostatni zabrzmiał dzwonek w roku szkolnym 2014/2015 w naszym Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej. Uroczystość na sali gimnastycznej, poprzedzona mszą św. w kościele św. Andrzeja Ap. zgromadziła zaproszonych gości, w tym Pana Wójta Tomasza Gromalę, Panią Kierownik ZOSiP Annę Cempurę, przedstawicieli Rady Rodziców, wszystkich nauczycieli, uczniów a wśród nich asolwentów naszego gimnazjum, rodziców i pracowników szkoły. W części oficjalnej Pani Dyrektor Danuta Szot powitała wszystkich obecnych, dokonała podsumowania dobiegającego końca roku szkolnego i zaprosiła Pana Wójta oraz przedstawiciela Rady Rodziców do wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom wyróżnionych, najlepszych uczniów naszej szkoły. Później wręczono świadectwa, nagrody, dyplomy dla szczególnie wyróżniających sie uczniów w dziedzinie nauki, sportu i aktywności na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. W części artystycznej uroczystości wystąpiła opuszczająca mury naszej szkoły klasa III gimnazjum prezentując wzruszający do łez (również ze śmiechu) program. Relację fotograficzną, która przybliża przeźyte wtedy chwile prezentujemy na forum Albumu Fotograficznego. Zapraszamy!

 • „Zielona szkoła” – Ustronie Morskie 2015

   W dniach 08.06.-14.06.2015r. uczniowie klas: II oraz pojedyncze osoby z klas I, III i IV szkoły podstawowej z Lipnicy Górnej i Lipnicy Murowanej przebywały na „zielonej szkole” w Ustroniu Morskim. Program pobytu był bardzo bogaty. Mali turyści dokładnie poznali Ustronie Morskie i okolice. Byli na wycieczce w odległej Gdyni, Międzyzdrojach, Kołobrzegu, gdzie zwiedzili port, Oceanarium, statek „Dar Pomorza”, płynęli statkiem „Pirat” po morzu, zwiedzili latarnię morską w Kołobrzegu oraz muzeum minerałów. Spacerowali po 395 metrowym molo w Międzyzdrojach jak również zwiedzili Muzeum figur woskowych i Aleję Gwiazd. W Akwarium Morskim w Gdyni oglądali przebogaty świat morskiej przyrody, żywą rafę koralową i bajeczne kolorowe ryby tropikalne. Natomiast na statku „Dar Pomorza” dzieciaki mogły pomyszkować po maszynowni i magazynie żagli, zajrzeli do mesy oficerskiej, salonu komendanta, szpitala okrętowego, kabiny nawigacyjnej. Odwiedzili wioskę turystyczną Trzęsacz gdzie zwiedzali ruiny kościoła na skraju urwiska. Podczas pobytu w Ustroniu Morskim dzieci poznały faunę i florę oraz walory zdrowotne terenów nadmorskich, obserwowały zachód słońca, zbierały muszelki oraz bursztyny. Codziennie zdobywały nowe wiadomości dotyczące morza podczas zajęć prowadzonych przez nauczycieli zarówno w ośrodku, jak i w terenie. Rywalizowały o tytuł najlepszego strzelca w zawodach strzeleckich z karabinka pneumatycznego pod okiem przeszkolonych instruktorów na strzelnicy miejskiej. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w tych zawodach. Korzystając z pięknej pogody uczestnicy „zielonej szkoły” chętnie chodzili na plażę. Tam tworzyli rzeźby z piasku, zażywali kąpieli słonecznych i morskich oraz uczestniczyli w zabawach rekreacyjnych. Uatrakcyjnieniem pobytu były różnorodne konkursy tematyczne z licznymi nagrodami, dyskoteka i ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Miłym przeżyciem był przejazd kolejką „BANA EXPRESS” do Gąsek .W ostatnim dniu wszystkie dzieci otrzymały dyplom zdobycia I stopnia Wilka Morskiego .Pobyt na „zielonej szkole” w Ustroniu Morskim pozostanie wszystkim na długo w pamięci a niektórzy uczniowie już teraz rezerwują sobie miejsca na wyjazd w następnym roku.

   

 • Po raz ostatni zadzwoni dzwonek.....

  Uczniom, rodzicom, pracownikom oświaty i przyjaciołom naszej placówki przypominamy, że Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 rozpoczyna Msza św. o godz. 8.00 w kościele parafialnym. Po niej, ok. godz. 9.00 na sali gimnastycznej, rozpocznie się inscenizacja programu na zakończenie roku, a następnie w klasach odbędą się spotkania z wychowawcami, w czasie których nastąpi rozdanie świadectw szkolnych. 

  Serdecznie zapraszamy!

 • "Ratujemy i uczymy ratować"

  Przez cały rok szkolny 2014/2015 uczniowie klas I – III brali udział w programie „Ratujemy i uczymy ratować”. Uczyli się co robić zanim przyjedzie pogotowie oraz jak udzielać pierwszej pomocy. Pomagał im w tym doktor Kręciołek. Dzieci uczyły się sprawdzać, czy osoba jest przytomna, jak wezwać pomoc, sprawdzić oddech, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz wykonać oddechy ratownicze i uciskać klatkę piersiową. Dzięki manekinom otrzymanym od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczyli się tego praktycznie.

  Pamiętaj nigdy nie wiesz, kiedy i Ty możesz uratować komuś życie.

   

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 • "Mój ulubiony owoc- moje ulubione warzywo"

  Konkurs „Mój ulubiony owoc – moje ulubione warzywo” ROZSTRZYGNIĘTY

  Uczniowie klas I – III przez cały rok szkolny 2014/2015 brali udział w programie „ Owoce w szkole”, w ramach którego spożywali porcje owoców i warzyw. O tym jak ważne są one w codziennej diecie nie trzeba nikogo przekonywać. Nasi uczniowie wiedzą o tym. Dzieci rysowały swoje ulubione owoce lub warzywa oraz układały o nich krótką rymowankę. W konkursie udział wzięła ponad połowa uczniów. Poziom prac był wysoki. Jury miało ogromne trudności z wyłonieniem zwycięzców. Nagrodzeni uczniowie otrzymali „słodkie” marchewki - przytulanki oraz koszyczki zabawkowych owoców i warzyw. Sponsorem nagród był nasz dostawca –  Firma Handlowa „ATA” Tomasz Mizioł Małgorzata Mizioł, której serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom gratuluję. Pamiętajcie, że tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ zjadając pyszne owoce i warzywa będziecie zdrowi. A oto nagrodzeni uczniowie:

  I miejsce – Dominika Wójtowicz - kl. Ia

  Franciszek Marzec – kl. IIa

  Klaudia Trojan – kl. IIIa

  II miejsce – Wiktoria Przybyłko – kl. Ia

  Julia Heród – kl. IIa

  Piotr Leszczyński – kl. IIIb

  III miejsce – Justyna Paprota – kl. Ib

  Emilia Horyń – kl. IIb

  Paweł Cempura – kl. IIIa

  Wyróżnienie – Milena Wnęk – kl. IIIb

  Emilia Piś – kl. IIIb

 • "Jak dbasz o zęby"
  22.06.2015

  W ramach programu profilaktyki uczniowie klas I –III wzięli udział w konkursie „Jak dbasz o zęby”. Po ilości i jakości prac widać, że uczniowie wiedzą co robić, aby mieć zdrowe zęby. Pomysłowość naszych uczniów jest wielka. Widać również ich zdolności plastyczne. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Tak trzymać. A oto nagrodzeni uczniowie:

  I miejsce – Dominika Wójtowicz - kl. Ia

  Jakub Piech – kl. IIa

  Emilia Piś – kl. IIIb

  Milena Wnęk – kl. IIIb

  II miejsce – Joanna Jarosz – kl. Ia

  Nikola Tworzydło – kl. IIb

  Wiktoria Plewa – kl. IIIa

  III miejsce – Emilia Rogowska – kl. Ia

  Dominika Wojdak – kl. Ia

  Karol Strugała – kl. IIIb

  Jakub Kulas – kl. IIIb

 • Wielki finał innowacji pedagogicznej w II b!

  Kilkutygodniowe przygotowania nie poszły na marne i 19 .06.2015r. mogliśmy w sali multimedialnej naszego gimnazjum obejrzeć prezentację projektu pt. ,,Zachowanie przy stole dawniej i dziś – obyczajowość i jej obraz w literaturze i historii Polski’’.  Został on zgłoszony do kuratorium oświaty jako innowacja pedagogiczna. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, widowisko przedstawiono dwukrotnie a licznie zgromadzeni widzowie mogli go oglądać w dwóch odsłonach. Doszło też później do zwiedzania przygotowanych w ogromnej ilości cennych eksponatów przez uczniów wielu klas, które przerodziło się w spotkania z historią obyczajowości i sztuki użytkowej trzech epok: średniowiecza, doby stanisławowskiej
   i współczesności.

  Wszyscy bez wyjątku uczniowie naszej IIb, przebrani w stroje historyczne, prezentowali trudne teksty literackie traktujące o zawiłościach zachowania się przy stole dawniej i dziś. Inni pokazywali w krótkich scenkach, jak wyglądało biesiadowanie przed wielu laty oraz jak powinno wyglądać współcześnie. Na koniec, kiedy przebrzmiały zasłużone oklaski, aktorzy i zaproszeni rodzice oraz nauczyciele, Pani dyrektor oraz Pani kierownik ZOSiPU zasiedli do przygotowanego na tę okazję słodkiego posiłku. Popijając kawę i herbatę uczniowie dyskutowali o projekcie i mogli w praktyce wykorzystać zdobyte umiejętności kulturalnego zachowania przy stole. Warto podkreślić osobiste zaangażowanie opiekunów projektu: Pani Katarzyny Ligęzy i Agnieszki Pałki, które włożyły wraz ze swymi podopiecznymi bardzo wiele pracy w stworzenie tego niezwykle pięknego i pożytecznego spektaklu.

  Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć w Galerii fotograficznej, aby chociaż w części zrozumieć doniosłość i rangę  przedsięwzięcia. 

 • Rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Najlepszego Ekologa Szkoły” w roku szkolnym 2014/2015

  Kolejna edycja  konkursu ekologicznego, który trwa cały rok szkolny dobiegła końca. Uczniowie zbierają surowce wtórne :  ( makulaturę, zakrętki, baterie, kardidże, tonery i telefony komórkowe). Każdy uczestnik konkursu otrzymuje dodatnie punkty do zachowania oraz walczy o miejsce na podium i nagrody rzeczowe.

  W tym roku szkolnym uczniowie SP i PG zebrali łącznie: , 1150 kg makulatury,  220 kg zakrętek,  74 kg baterii.

   

  Wyniki konkursu w PSP           Wyniki konkursu w gimnazjum

   

  Kategoria: „MakulaturaKategoria ogólna

  I miejsce: Radosław Kowalik    I miejsce: Monika Machał

  II miejsce: Bartłomiej Przybyłko         II miejsce: Alicja Kaczor

  III miejsc: Małgorzata Kaczor  III miejsce: Sławomir Wnęk

   

  Kategoria: „ Baterie”        Kategoria: „ Baterie

   I miejsce: Olaf Plewa      I miejsce: Rafał Wójcik

   

  Kategoria: „Zakrętki”      Kategoria: „ Zakrętki”

  I miejsce: Karol Smosna  I miejsce: Aleksandra Śliwa

  II miejsce: Julia Śliwa

  III miejsce: Igor Florek    Kategoria: „Makulatura”

             Wyróżnienie:  Marta Paprota

  Kategoria ogólna

  I miejsce Marek Merecik

  II miejsce: Karol Jodłowski

  III miejsce: Monika Mucha

   

   

  Wszystkim serdecznie dziękujemy i  gratulujemy. Zapraszamy po wakacjach do udziału w kolejnej edycji.

        

   

  Edyta Strugała

   Zofia Gaura

   

 • Strażacy w Murowanej!

  Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji dzieci. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób.

  W celu podniesienia  wiedzy oraz umiejętności dzieci w zakresie bezpieczeństwa pożarowego 12.05.2015r. w naszej szkole gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipnicy Murowanej. Strażacy rozmawiali z uczniami na temat pracy jaką wykonują, na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw. Zaprezentowali również wyposażenie samochodów strażackich. Duże wrażenie zrobił na uczniach wóz strażacki oraz akcesoria, które prezentowali strażacy. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania strażaków, również one zadawały pytania. Niektóre elementy wozu, takie jak: wąż, nożyce, gaśnica, hełm dzieci miały w swoich dłoniach. Wychowankom szczególnie spodobała się prezentacja węża strażackiego, który używany jest w akcjach pożarowych. Ponadto dzieci miały okazję wejść do wozu strażackiego, zobaczyć jak wygląda on w środku oraz usiąść na siedzeniu z przodu samochodu. Prezentacja dużej lampy strażackiej używanej w akcjach nocnych wzbudziło duże zainteresowanie. Strażacy również przypomnieli numer telefonu, na który należy zgłaszać pomoc.

 • Z ortografią na Ty w Górnej!

  2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Lipnicy Górnej odbył się X Gminny Konkurs Ortograficzny pt.” Z ortografią na Ty”

      Celem konkursu było kształcenie umiejętności poprawnej pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi, wdrażanie do systematycznej i konsekwentnej pracy nad rozwijaniem biegłości ortograficznej. W konkursie brali udział uczniowie klas II-III szkół podstawowych z terenu  naszej gminy, którzy zostali wyłonieni w szkolnych zmaganiach ortograficznych. Prace oceniała komisja w składzie:

  -Pani Dyrektor ZS w Lipnicy Murowanej mgr Danuta Szot

  -Pani mgr  Małgorzata Mendel

  -Pani mgr  Elżbieta Czauderna

  I miejsce zdobyła Dominik Hec- PSP Rajbrot

  II miejsce zdobył Mikołaj Jędrusiak- PSP Rajbrot oraz Milena Morydz- PSP Lipnica Górna

  III miejsce zdobył  Mateusz Wrona- PSP Rajbrot oraz Jakub Fitrzyk- PSP Rajbrot,

  dalsze miejsca zajęli:

   Karol Strugała - PSP Lipnica Górna, Żaneta Włudyka- PSP Lipnica Górna, Wiktoria Białka- PSP Lipnica Górna.

     Wszyscy uczestnicy dyktanda otrzymali dyplomy gratulacyjne za udział w finale oraz nagrody książkowe.

     Uczniom, którzy byli uczestnikami dotychczasowych edycji konkursu  gratulujemy ogromnej wiedzy z zakresu ortografii. Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursowych zmagań oraz zapraszamy na przyszły rok.

 • „Przez zabawę do wiedzy”

  29 maja w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbył się konkurs matematyczno – fizyczny „Przez zabawę do wiedzy”. Zadaniem uczniów było zaprezentować wykonaną samodzielnie niestandardową bryłę oraz efektowne doświadczenie fizyczne. Nad konkursem czuwała pani Małgorzata Wiśniowska, zaś komisji konkursowej przewodniczył wieloletni, emerytowany obecnie nauczyciel fizyki i matematyki, pan Stanisław Włodarczyk. Komisja musiała się zmierzyć z nie lada zadaniem, gdyż kreatywność uczniów okazała się ogromna. Zachwycały nie tylko rewelacyjne pomysły na bryłę, ale również niesamowita staranność wykonania tych niejednokrotnie bardzo skomplikowanych figur. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie, zaprezentowali także bardzo interesujące i efektowne doświadczenia wykazując się przy tym szerokim zakresem wiedzy z fizyki (co również podlegało ocenie). Podsumowując wyniki konkursu pani dyrektor Danuta Szot, która wraz z panią Krystyną Gażą oraz panią Anną Cempurą oceniały zmagania uczniów, podziękowała wszystkim uczestnikom za ich ogromny wkład pracy w przygotowanie się do prezentacji. W etapie szkolnym I miejsce zdobyła Karolina Rysak z klasy IIIA, II miejsce Anna Sowa również z klasy IIIA zaś III miejsce Agnieszka Kopeć z klasy IB. W etapie gminnym Karolina i Ania okazały się bezkonkurencyjne i również zajęły dwie pierwsze lokaty zamieniając się jedynie miejscami.

     Mam nadzieję, że przyszłoroczna edycja konkursu również będzie obfitować w świetne pomysły.

  Małgorzata Wiśniowska

 • InstaLing w naszej szkole!

  Język angielski wcale nie jest łatwy do nauki… „ta pisownia i inna wymowa strasznie się miesza”…często słyszałyśmy od uczniów, co więcej częste błędy w pisowni słownictwa oraz problemy z ich zapamiętaniem. Skłoniło nas to do refleksji jak możemy pomóc uczniom, aby łatwiej, przyjemniej lecz przede wszystkim regularnie powtarzali słownictwo i pisownię wyrazów angielskich w domu.  I tak pewnego zimowego wieczoru przeczytałam o programie InstaLing i już następnego dnia po konsultacjach z panią Bożeną Piasecką  wiedziałyśmy, że musimy zachęcić naszych uczniów do regularnej pracy.

  Insta.Ling jest stroną internetową do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców. Uczniowie w swoim tempie pracują na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym, tak aby to im było wygodnie. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki, która trwa około 5 minut.

  Należą się wielkie brawa dla wszystkich uczniów, którzy regularnie powtarzali słownictwo w domu, ale co ważniejsze sami widzieli efekty jakie przynosi praca w domu i to była największa nagroda. Co więcej znacząco poprawili swoją znajomość słownictwa i oceny!

  Lecz warto nadmienić iż nie tylko uczniowie pracowali. Również  i panie musiały wiele wysiłku włożyć w pracę na platformie. Codzienne sprawdzanie systematyczności pracy i postępów uczniów, przydzielanie słówek, ale jaka jest nasza satysfakcja, że nasi uczniowie tak chętnie pracowali i dostrzegli, że nauka języka obcego w cale nie musi być nudna, wprowadzony pilotażowo program okazał się REWELACJĄ w naszej szkole!!

  Chciałabym również nadmienić, że obydwie z Panią Bożeną otrzymałyśmy certyfikat, a ja jako jedna z 50 nauczycielek w całej Polsce otrzymałam Złoty Certyfikat.

  Po wakacjach znów zaczynamy naszą przygodę z InstaLing!

  Remember!! Practice makes Perfect!! – ćwiczenia czynią mistrza

  B.Piasecka, A.Kądziołka

strona: