• Doradztwo zawodowe w naszej szkole

•

Kim będę, jak dorosnę? Na takie pytanie tylko przedszkolaki odpowiadają bez zastanowienia. Im starsze dziecko, tym ma mniej sprecyzowane wyobrażenie o swojej zawodowej przyszłości. W wieku kilkunastu lat to pojęcie jest bardzo mgliste. A właśnie wtedy nadchodzi czas na pierwsze poważne decyzje. Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

Ani młody człowiek, ani jego najbliżsi nie są zorientowani, jakie zawody są poszukiwane, jaki kierunek kształcenia zapewni dziecku satysfakcjonującą pracę. Dla nich w tym momencie to nie ma znaczenia. Dlatego wielu młodych zdaje się na rady rodziców i wybiera szkołę, która jest najbliżej domu. Co piąty absolwent gimnazjum decyduje się na zasadniczą szkołę zawodową, 37 procent wybiera technikum, a prawie połowa uczniów stawia na liceum.

Presja wynikająca z ambicji rodziny czy znajomych nierzadko zmusza młodzież do wyboru liceum, aby otworzyć sobie przepustkę na jakiekolwiek studia. A taką drogę na studia otwierają nie tylko licea. W technikach jest realizowany dokładnie taki sam program nauki ogólnych przedmiotów jak w liceum, a poza tym młodzież uczy się przedmiotów zawodowych, które rozwijają zainteresowania, a jednocześnie są bonusem na studiach. Absolwenci techników mają fach w ręku i otwartą drogę na wyższą uczelnię.

Proponujemy Wam wycieczkę po kilku szkołach zawodowych. Zajęcia w nich są niezwykle interesujące, a nauka przyjemna. Może po ich obejrzeniu uznacie, że warto postawić na konkretny zawód?

Ogólnopolski Tydzień Kariery

Zespół Szkół w Lipnicy Murowanej po raz  pierwszy włączył się w zorganizowanie na terenie szkoły „Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery”.

Nasz tydzień przebiegał bardzo sprawnie, zorganizowaliśmy na terenie szkoły kilka działań, które okazały się ciekawą i interesującą lekcją poruszania się po rynku pracy…. Trzecioklasiści- bo głównie ta grupa uczniów zaangażowana była w działania, z wielką chęcią realizowali i uczestniczyli w kolejnych spotkaniach i zajęciach.

W ramach tygodnia zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielami Mobilnego Centrum Edukacji w Tarnowie- Panie podczas warsztatów uświadomiły uczniom znaczenia zainteresowań, cech osobowościowych, kwalifikacji na dzisiejszym rynku pracy. Uczniowie mogli podczas tych krótkich warsztatów uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań związanych z trendami na rynku pracy.

Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w wykładzie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie- Delegatura w Tarnowie. Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę z zakresu prawa pracy- Znam swoje prawa w pracy- bo pod takim tytułem odbyło się spotkanie. Uczestniczyli w nim również uczniowie ze szkoły w Rajbrocie. Celem spotkania było, wyposażenie uczniów w niezbędną wiedzę z zakresu prawa pracy. Na koniec uczniowie otrzymali broszurę” Moja Pierwsza Praca”, która również zawierała wiele cennych informacji i wskazówek.

Podczas zajęć z wos-u uczniowie pod bacznym okiem nauczyciela ćwiczyli pisanie cv i listu motywacyjnego. Natomiast podczas zajęć z języka angielskiego poszukiwali ofert pracy w języku angielskim oraz w ramach ćwiczeń praktycznych odbywali rozmowę kwalifikacyjną w języku angielskim i odpowiadali na zamieszczone ogłoszenia.

W ostatnim dniu uczniowie w ramach programu” Urząd ma Twarz” uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Urzędu Gminy, Przedszkola, czy biblioteki. W ramach spotkań uczniowie zaznajomili się z poszczególnymi stanowiskami: tj.sekretarz gminy, sekretarka, kierownik urzędu stanu cywilnego czy kierownikiem ds. zarządzania kryzysowego, bibliotekarką, intendentką, kucharką i nauczycielem przedszkola. Zostali wyposażeni w wiedzę z zakresu potrzebnych kwalifikacji i umiejętności na poszczególnych stanowiskach, zapoznali się z charakterem pracy, zakresem obowiązków. Omówiono również ścieżkę edukacyjną poszczególnych zawodów. Na koniec powstały ciekawe prezentacje.

biblioteka.pptx

Urzad_ma_twarz.pptx